warsztaty plastyczneW dniu 20 października br. w świetlicy naszego internatu zostały przeprowadzone zajęcia rozwijające kreatywność w obszarze sztuk plastycznych. Tematem przewodnim zajęć był plakat. Cóż to takiego? Czy łatwo i szybko się go przygotowuje? Odpowiedzi, na te i wiele innych pytań, uzyskaliśmy właśnie na tych warsztatach.

Zajęcia poprowadziła pani Krystyna Patyńska, wychowawca w naszym internacie, która ukończyła niedawno studia podyplomowe z zakresu arteterapii.

Suche encyklopedyczne hasło objaśnia: "plakat to ogłoszenie, reklama, hasło ujęte w artystyczną formę drukarską lub malarską, zwykle powielane i umieszczane w miejscach publicznych. Plakat jest zaliczany do grafiki użytkowej. W zależności od tematyki rozróżniamy: plakat społeczny, polityczny, reklamowy, imprezowo-artystyczny. Plakaty są wykonywane wg projektu artysty, głównie w technikach: litografii, offsecie, typografii i rotograwiaturze".

Początki nowoczesnego plakatu sięgają połowy XIX wieku. Przyjmuje się, że narodziny plakatu artystycznego miały miejsce po roku 1860. Jego rozwój był możliwy dzięki wynalazkowi techniki litografii, która pozwoliła na wprowadzenie koloru i związanie ilustracji z tekstem, zastępując dotychczas stosowane monochromatyczne drzeworyty i miedzioryty. Na ukształtowanie się artystycznej formy plakatu miała wpływ sztuka secesji.

Początkowo plakat pełnił funkcje reklamowe i informacyjne, z czasem ukształtował się jako samodzielne dzieło sztuki, nie zaangażowane w problemy komercyjne, chociaż zawsze był swoistą i skuteczną bronią propagandową. Nie przypadkowo mówi się o "sztuce" plakatu, którą od początku zajmowali się i zajmują wybitni artyści /zapoż. z http://www.mdk.lbl.pl/ps/0809/02.html

 

Zajęcia pozwoliły nam na lepsze poznanie naszych możliwości, pogłebienie posiadanych umiejętności i wejść w szczegóły tego rodzaju sztuki.