P4120847Pracowicie spędzili ostatnie miesiące przedstawiciele naszej szkoły, przygotowując się i uczestnicząc w konkursach zawodowych – Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Architekturze Krajobrazu oraz w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Architekturze Krajobrazu w Gdańsku wziął udział trzyosobowy zespół uczniów klasy IV TAK: Wioleta Domaradzka, Monika Tatar i Sebastian Mikoda. Drużyny z 21 szkół z całej Polski miały do wykonania projekt zagospodarowania terenu w formie placu zabaw, z podziałem użytkowników na grupy wiekowe 1-5 lat i 5-12 lat, pomiędzy nowo wybudowanym osiedlem mieszkaniowym a kortem tenisowym.

Projekt oraz prezentacja naszej drużyny zajęły 13 miejsce.

W konkurencji indywidualnej składającej się z testu i części praktycznej obejmującej rozpoznawanie roślin, sprzętu geodezyjnego nasza uczennica Wioleta Domaradzka zajęła 12 miejsce. Niestety nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku, kiedy to uczennica ówczesnej klasy IV TAK - Jolanta Smolich zajęła pierwsze miejsce.

Niemniej jednak uczestnictwo w konkursie było dla naszych maturzystów cennym doświadczeniem oraz konfrontacją wiedzy i umiejętności z uczniami innych szkół.

Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbywały się 11 i 12 kwietnia w ZSRCKU w Żarnowcu, obejmowały 9 bloków tematycznych. Nasi uczniowie podjęli walkę w sześciu blokach:

produkcja zwierzęca – Tomasz Śliwka z klasy III TR

produkcja roślinna – Michał Pol z klasy III TR

mechanizacja rolnictwa – Mateusz Połcik z klasy III TR

żywienie człowieka i gospodarstwo domowe – Dominika Nowakowska z klasy IV TŻ

ochrona i inżynieria środowiska – Żaneta Wypych z klasy II bio LO

architektura krajobrazu – Rafał Banaszczyk z klasy IV TAK

Eliminacje składały się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego, w którym zadania były ściśle powiązane ze specyfiką danego bloku.

Niestety naszym uczniom nie udało się przejść do etapu centralnego olimpiady. Na uznanie zasługuje Rafał Banaszczyk, który w części teoretycznej znalazł się w ścisłej czołówce a ostatecznie zajął 9. miejsce.

Jak podkreślali organizatorzy, poziom olimpiady był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy wykazywali się sporą wiedzą oraz umiejętnościami zawodowymi a o czołowych miejscach decydowały niewielkie różnice punktowe. Dlatego wszystkim naszym uczestnikom olimpiady gratulujemy i wyrażamy swoje uznanie.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/olimpiada_rolnicza