foto nr 1

We wrześniu i październiku  biblioteka szkolna w  ZS Nr 2 we Włoszczowie  przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów zdających egzaminy maturalne  w maju 2023… 

foto nr 2 

Zaczęło się standardowo…

Czyli od tego, że do końca września 2022 maturzyści z liceum i technikum zdający egzaminy dojrzałości w 2023 wypełnili deklaracje maturalne - formuła 2023 dla 4-letniego liceum i formuła 2015 dla 4-letniego technikum.

Drugim krokiem było zaproponowanie maturzystom lekcji bibliotecznych – w bibliotece szkolnej, przy zbiorach, ze zgromadzonymi tutaj zasobami edukacyjnymi  - tak, by uczniowie z autopsji przekonali się, czym, jakimi pomocniczymi zbiorami szkolna biblioteka może ich wesprzeć w przygotowaniach do egzaminów, przed próbnymi maturami, w całym cyklu szkolnej nauki, rocznych powtórek, samodzielnej pracy umysłowej, własnych utrwalaniach przerobionego materiału, czyli w podnoszeniu swoich kompetencji kluczowych.

Lekcje biblioteczne „Biblioteka szkolna warsztatem pracy dla maturzysty” zostały zorganizowane i przeprowadzone w dniach od 19 września do 4 października 2022 roku na lekcjach wychowawczych dla klas: IV sportowo-militarnej/policyjno-pożarniczo-ratowniczej LO, następnie IV językowej LO, potem IV Technikum Ekonomicznego/Technikum Informatycznego i finalnie już w Październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych dla IV biologiczno/chemicznej LO, we współpracy nauczyciela bibliotekarza Lidii Jurek z wychowawcami wymienionych klas, tj. Panią Anną Malicką, Panią Anną Holerzyńską–Zenka, Panią Grażyną Gawron i Panią Agnieszką Suligą. 

Było trochę teorii i praktyki. Uczniowie zostali w sposób czytelny i szczegółowo zapoznani ze specjalnie wydzielonym na regałach bogatym księgozbiorem  -  „Biblioteczką Maturzysty” - oferującym uczącym się przydatne i różnorodne źródła  informacji do samokształcenia, tj. repetytoria przedmiotowe, informatory, poradniki, przewodniki, vademecum, opracowania tematyczne, powtórki epok literackich, słowniki literatury, streszczenia, czyli moc książek pomocniczych w szerokim wachlarzu przedmiotów obowiązkowych i wybranych zadeklarowanych do zdawania  na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Chwile pracy na wszystkich lekcjach bibliotecznych z wyłożonymi na stolikach, biurkach konkretnymi zbiorami dały maturzystom chyba ciekawą przestrzeń do refleksji typu: jaki jest mój obecny stan posiadanej wiedzy, co by tu jeszcze powtórzyć do matury, przeczytać, doczytać, jednak wypożyczyć do domu na dłuższy czas do nauki? Co powinnam nadrobić, co powinienem uzupełnić skoro ta matura nabiera rozpędu? Nawiązywano także do wymagań z niedawnego testu diagnostycznego.

Grupki uczniów wymieniały się spostrzeżeniami, uwagami. Na koniec każdych z zajęć niektórzy uczniowie „od ręki”  wypożyczali upatrzone, konkretnie wybrane tytuły do domu, a inni z kolei  po dokonanej selekcji źródeł, wstępnie rezerwowali wybrane repetytoria lub słowniki motywów literackich (najchętniej!) do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.

Dobrze, że wypożyczanie przez maturzystów pomocowych książek z naszej biblioteki szkolnej, bazy edukacyjnej  najbliżej ucznia szkoły,  trwa nadal

Zdjęcia: Lidia Jurek

 foto nr 3

foto nr 4

foto nr 5

foto nr 6

foto nr 7

foto nr 8