Hospicjum konkurs baner 0102

Udział w konkursie jest czasem na chwilę zatrzymania się w biegu życia i okazją
 do refleksji.  Wiersz uczennicy liceum z klasy I psychologiczno-społecznej
przełamuje również pewne tabu…

"O śmierci powinno mówić się wprost, ponieważ mówienie głośno o tym,
co budzi lęk, sprawia, że ten lęk staje się mniejszy”
                                                                                                         / psycholog Aleksandra Drab

Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku zaprosiło uczniów m.in. szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie "Ufam Bliskości". Temat konkursu – odchodzenie towarzyszy wszystkim od najwcześniejszych lat. Dla młodych osób dzisiaj wydaje się być bardzo odległy. Wielu z nas, wiele rodzin spycha śmierć do worka z napisem "nie otwierać". Rodzice mają obawy, wątpliwości, czy poruszać temat odejścia bliskiej osoby, ukochanego zwierzaka – pupila. Czy stawiać siebie i swoje dziecko w niekomfortowej sytuacji pełnej różnych, nierzadko trudnych, bolesnych emocji. Czy słusznie? Na to pytanie szukajmy odpowiedzi już sami, pamiętając, że dobra śmierć jest bardzo  ważną częścią naszego istnienia.

W "Czarnieckim" od zawsze jest grono uczennic i uczniów, którzy w wolnym czasie piszą wiersze, zajmują się krótkimi formami literackimi, opowiadaniami, recenzjami, esejami. W swoich próbach poetyckich i prozatorskich na papierze, na blogach internetowych opowiadają różne historie. Chętnie przekazują swoje spostrzeżenia, dzielą się obserwacjami, wypowiedziami, emocjami we wpisach na serwisach społecznościowych, forach dyskusyjnych, prowadzą własne subreddity i  inne.

Wiersz zgłoszony na konkurs przez Darię Jakubowską, uczennicę kl. 1 ps/sm LO,  jest próbą zwrócenia uwagi na śmierć i bliskość międzyludzką podczas odchodzenia. Mówi o trwałych wartościach, których niestety coraz bardziej brakuje nam w dzisiejszym świecie.  W "Powracającym pytaniu" zadedykowanym kochanej babci, uczennica  pochyla się nad tym tematem, oswaja z nim, stara się poruszyć głębsze poziomy wrażliwości, do których do tej pory, być może, nie mieliśmy dostępu.

Plakat Canva z wierszem Darii

Wejdź…

styczeń 2023 - Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio (hospitium.org)

Informację przygotowały: Lidia Jurek i Daria Jakubowska