W dniach 21-22 marca 2013 r. w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku, odbył się III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu.

W konkursie brała udział drużyna z naszej szkoły w składzie: Agnieszka Janus, Karolina Klapa i Jolanta Smolich, uczennice klasy IV TAK, do konkursu przygotowywała Teresa Pniewska, opiekunem reprezentacji w trakcie konkursu był Mariusz Małek.

I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu wiedzy z zakresu architektury krajobrazu. II etap konkurencji drużynowej zakładał opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wskazanego przez organizatora. W tym roku był nim ogród sensoryczny zlokalizowany przy ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Jury w swojej decyzji kładło główny nacisk na odpowiedni dobór rozwiązań projektowych, roślinności, estetykę pracy oraz na uzasadnienie każdego zespołu, co do swego wyboru. W konkurencji indywidualnej, uczniowie musieli zdać test z zakresu wiedzy o architekturze krajobrazu, dodatkowo organizatorzy konkursu postanowili również sprawdzić ich wiedzę o roślinach. Do finałowej rundy zakwalifikowało się 6 osób, które zdobyły sumarycznie największą liczbę punktów. Finał konkurencji indywidualnej polegał na sprawdzeniu wiedzy z zakresu budowy małej architektury, rozpoznawania roślin i praktycznego wykonania stroika wielkanocnego. Pierwsze miejsce zajęła Jolanta Smolich z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Najlepsza trójka otrzymała indeksy na wyższe studia na kierunek architektura krajobrazu oraz nagrody ufundowane przez sponsorów. Jolanta Smolich otrzymała indeks Sopockiej Szkoły Wyższej w Sopocie kształcącej m.in. na kierunkach: architektura krajobrazu, ochrona dóbr kultury, SSW w Sopocie gwarantuje bezpłatną naukę na pierwszym roku studiów.

Od lewej opiekun Mariusz Małek i Jolanta Smolich

Od lewej Janus Agnieszka, Jolanta Smolich, Karolina Klapa