01 Nie ma lepszej metody niż profilaktyka   zdrowotna, upowszechnianie fachowej   wiedzy, w efekcie budowanie   świadomości zdrowotnej, szczególnie   wśród młodego pokolenia, uczniów…

Podobny obraz

,,To nasze podejście do życia
determinuje podejście życia do nas.”

- W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole organizowane były przedsięwzięcia w ramach programu Szkoła Promująca Zalecenia Kodeksu Walki z Rakiemm.in. spotkanie profilaktyczne z udziałem specjalisty ds. promocji zdrowia panią Jadwigą Zapałą ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Prelekcja przebiegała pod hasłem „Samobadanie i samokontrola zdrowia”. Dzięki temu młodzież mogła uzyskać informację na temat profilaktyki chorób nowotworowych, otrzymać wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia. Najważniejszym punktem prelekcji było samobadanie u kobiet i mężczyzn. Samobadanie się jest ważne. Regularność ma znaczenie, najlepiej raz w miesiącu kontrolować swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. W przypadku niepokojących zmian, należy skontaktować się z lekarzem.

- Z klasami: I ap/j/ps LO, I TI/TOR, III TE/TG, I TE, I TI prowadzone były zajęcia   „Zdrowo żyjesz - wygrywasz” mające na celu przedstawienia zadań Europejskiego kodeksu walki z rakiem, ponieważ kluczową rolę w zapobieganiu lub zmniejszaniu występowania chorób związanych ze stylem życia odgrywa budowanie kompetencji (świadomości) zdrowotnej Polaków.

- Przypomnę, że idea zebrania i upowszechnienia sposobów zapobiegania nowotworom doprowadziła do powstania Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Niezwykle istotna jest jego szeroka popularyzacja nie tylko wśród onkologów i lekarzy innych specjalizacji, ale przede wszystkim w społeczeństwie, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży, co też od kilku lat w ZSP Nr 2 we Włoszczowie realizujemy - przekazuje szkolny koordynator programu EKWzR pani Beata Wójcik-Jaworska.

Obraz 2

certyfikat 1