Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich

 

 

 

 

23.04.2021 r. 

Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich
https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2018-12/muzea-watykanskie-wycieczka-wirtualna.html

Artykuł

Co miesiąc w cyklu „Celata Pulchritudo – ukryte piękno”
będzie prezentowany kolejny skarb

Muzea Watykańskie przygotowały wirtualny projekt zwiedzania całości swoich eksponatów, wystaw mający na celu ułatwienie dostępu do zbiorów, tak aby były one osiągalne dla każdego.

Wirtualne zwiedzanie na stronach Muzeów
jest już częściowo dostępne...

Tym sposobem można zobaczyć choćby Kaplicę Sykstyńską, czy Pokoje Watykańskie z freskami Rafaela.

Nowy projekt zakłada natomiast stworzenie siatki, która połączy wszystkie sale i pozwoli na wirtualny spacer po całym muzeum.

Nad rozwojem i edytowaniem wirtualnych wycieczek od czterech miesięcy pracuje Justin Myers, 20-letni student uniwersytetu Villanova w Pensylwanii. Uczelnia od lat współpracuje z Muzeami w Watykanie wysyłając swoich studentów na praktyki. Przez trwający pół roku staż Myers rozwinął wirtualne wycieczki od zera. Obrazy pozyskał przy użyciu aparatu ustawionego na środku pomieszczenia, który robi zdjęcia w rzucie 360º. Tylko z jednej galerii – jak mówi – wyszło około 1,5 tys. zdjęć. Dziś projekt jest już prawie gotowy. Każda wycieczka będzie zupełnie darmowa.

Krótkie nagrania wideo z Muzeów Watykańskich wraz z objaśniającym tekstem można już oglądać na You Tube oraz na portalu „Vatican News”.

Pierwsza prezentacją będzie „Tors Belwederski”. Jest to marmurowy fragment antycznej rzeźby siedzącego mężczyzny, którą stworzył w I wieku przed Chrystusem grecki rzeźbiarz Apoloniusz z Aten. Tors był jednym z pierwszych eksponatów stanowiących początek należącej do papieży kolekcji sztuki. Ponadto dzieło to było obiektem studiów artystów pracujących w pałacu papieskim. Najbardziej do jego rozsławienia przyczynił się Michała Anioła (1475-1564). Artysta był zachwycony rzeźbą i wielokrotnie ją studiował.

 Prezentacja
Michelangelo's ,,Teacher" - The Belvedere Torso; 5:11 min:

Każde nagranie wideo trwa ok. 5 min, a 90 s – krótka informacja. W całym okresie pandemii koronawirusa Muzea Watykańskie były tylko dwukrotnie otwarte na krótki czas, jednak teraz pozostają nadal zamknięte.

 

 

 

Źródło: https://tvrepublika.pl/ [ dostęp 2021-04-22]
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental