Znalezione obrazy dla zapytania: kazimierz iii w8ielki W etapie szkolnym do    testu wiedzy o   Kazimierzu     Wielkim   i  jego czasach   podeszło  ponad 30 uczniów z różnych   klas liceum i technikum. Troje uczniów   przechodzi do etapu okręgowego    w       Bochni...

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania: kazimierz wielki 

 

Kazimierz III Wielki 
(ur. 30 kwietnia 1310 r. - zm. 5 listopada 1370 r.)

Najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Kaliskiej.

Król Polski w latach 1333 - 1370. Ostatni monarcha 

z dynastii Piastów. W historiografii jest uważany za

jednego z najwybitniejszych władców Polski.

 

 

Organizatorem 13. edycji Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

 

Udział w Konkursie dla młodzieży z ,,Czarnieckiego" był świetną okazją do zgłębienia wiedzy, odkrycia nowych pasji, sprawdzenia się w rywalizacji, a także zdobycia cennych nagród. 

https://konkurs.ukw.edu.pl/jednostka/konkurs_kazimierz_wielki

 

Pan Artur Szczukocki koordynator merytoryczny konkursu  w imieniu nauczycieli historii z Zespołu Humanistycznego przekazał wyniki etapu szkolnego:

 

Wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu  Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach - etap szkolny 2019/2020: 


1. Dominik Sornat, kl.  I TE/TI  - 67 pkt na 98 możliwych do uzyskania;


2. Sychowicz Hubert, kl.  II AP/J/ PS LO -  61 pkt;


3. Walat Julia, kl.  I J LO -  58 pkt.

- Wymienione osoby uczestniczyć będą w etapie okręgowym zaplanowanym na 18 marca br. w Bochni.

 

 alt

 

Kazimierz Wielki na obrazie pędzla
Marcello Bacciarellego

 

Marcin Kromer, herbu Kromer – humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata pisał tak: 

,,[Kazimierz] był bardziej sławny w pokoju niż w czynach i sztuce wojennej; stąd także on jeden wśród władców Polski, jak się wydaje, zasłużył sobie na przydomek wielkiego nie tyle męstwem wojennym i zwycięstwami, ile wspaniałymi czynami i przed obwarowanie licznych zamków i miast, a także dlatego, że do końca utrzymał życzliwość względem siebie zarówno wszystkich wysoko postawionych, jak też ludzi niskiej kondycji społecznej, a to przez te zalety, które zgromadził, to jest sprawiedliwość, przystępność, ludzkość, uprzejmość i łagodność."

  

Działalność Kazimierza Wielkiego zapisała się w pamięci potomnych jako okres wspaniałego rozkwitu oraz szczególnej troski wykazywanej przez władcę wobec swych poddanych. Świetne opisał to podkanclerzy koronny i kronikarz Jan z Czarnkowa:

,,Królestwa swego dzielnie bronił. Krzyżacy bowiem, widząc jego potęgę i przedsiębiorczość, ziemie kujawską i dobrzyńską, które zajęli za czasów jego ojca, na powrót mu oddali i zawarli z nim pokój wieczysty. Gdy zaś książę żagański pewną przestrzeń królestwa polskiego z miastem, zwanem Wschową, od dawna przemocą trzymał, król Kazimierz, roku pańskiego 1343, zebrawszy zbrojną siłę, miasto powyższe zdobył [...], zamek zaś jego [księcia żagańskiego] murowany, zwany Cieniawą, zwaliwszy mury, zdobył. Dopiero potem, zmiękczony prośbami i obietnicami księcia [...], że nigdy tej ziemi dla siebie nie będzie chciał przywłszaczyć, powrócił do domu. Ten król ponad wszystkich książąt polskich dzielnice rządził rzeczą pospolitą, albowiem jak drugi Salomon wyniósł dzieła swoje, budując miasta, domy i grody. Przede wszystkim zamek krakowski ozdobił przedziwnymi budynkami, wieżami, rzeźbami, malowidłami i dachami nad podziw wspaniałymi. Naprzeciw zaś zamku krakowskiego, za Wisła około kościoła, który zowie się Skałka, wybudował miasto, które od imienia swego nazwał Kazimierzem [...]. Wszystkie te miasta i zamki opatrzył bardzo silnymi murami, budowlami i wieżami wyniosłymi, głebokimi fosami i innymi fortyfikacjami na ozdobę królestwa, a ku bezpieczeństwu i schronieniu narodu polskiego. Za panowania bowiem tego króla powstało w lasach, gajach i na karczowiskach drugie tyle miast i wsi, ile przedtem było w Królestwie Polskim (Z kroniki Janka z Czarnkowa, [w:] Teksty źródłowe do nauczania historii w szkole, z. 10, Warszawa 1959, s. 42)."

 

Fragment wstępu do Statutu wiślickiego:

,,(…) Gdyż pod jednym księciem jeden lud nie powinien mieć różnych praw [...], dla dobra pospolitego korzystne jest, aby jednym i tym samym prawem tak w Krakowie, jak i w Wielkopolsce sądzono. Jeżeli w całym królestwie będą uznane jeden książę, jedno prawo i jedna moneta, będą one ważniejsze dla dobra powszechnego po wiekuiste czasy. Cyt. za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 10, Powstawanie państw scentralizowanych i rozwój dążeń narodowych w XIII-XV w., oprac. Z. Dąbrowska, Warszawa 1959, s. 41-42.

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania: sowa zksiazką   Ciekawostki o królu Kazimierzu - dlaczego jest nazywany Wielkim...

 http://www.histurion.pl/historia/postaci_historyczne/wyswietl/kazimierz_iii_wielki.html

 

 

 

Źródło: info pan Artur Szczukocki
Redakcja: Lidia Jurek