Powiększ zdjęcie

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania cherezińska ksiazki     Znalezione obrazy dla zapytania cherezińska ksiazki

 

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie


zaprasza na spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską.

25.10.2019 r., piątek, godz. 17:00

 

Elżbieta Cherezińska - z wykształcenia teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej. Jest - jak sama mówi - fascynatką historii. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora - Z jednej strony, z drugiej strony. Tematykę Holokaustu kontynuowała w Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. II wojnie światowej poświęciła cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem Legion, powieść uderzającą w czarną legendę Brygady Świętokrzyskiej. Świetne recenzje zebrał Turniej Cieni, epicka opowieść o XIX - wiecznej grze wielkich mocarstw.

 

Jej miłość do przeszłości, niesamowita wyobraźnia i świetnie pióro, sprawiają, że czytelnicy przenoszą się do czasów Wikingów i Piastów. Autorka pisze o początkach państwa polskiego, dawnych dziejach, sięga po pradawne historie rysując jednocześnie bohaterów z krwi i kości. Świat, który tworzy, w przeciwieństwie do wielu pisarzy, oparty jest na autentycznych wydarzeniach. A do tego Cherezińska pisze w taki sposób, że czytelnicy, mimo odległych dziejów, do których ich zabiera, bez problemu aklimatyzują się w fabule. 

 

Pisarka odnawia polską powieść historyczną. Elżbieta Cherezińska ma swój ulubiony okres w dziejach Polski. To najdłuższa epoka, czyli średniowiecze. Jej zdaniem to bardzo ciekawy czas, który w rzeczywistości można podzielić na różne etapy.

 

Największą popularność przyniosły jej właśnie cykle powieści średniowiecznych: Północna droga (czterotomowa opowieść o Skandynawii w czasach wikingów), Harda, Królowa - powieści o Świętosławie, córce Mieszka I, królowej czterech tronów (wkrótce zadebiutuje na rynku amerykańskim) i Odrodzone Królestwo, którego czwartą częścią jest Wojenna koronaOdrodzone Królestwo od pierwszego tomu, Korony śniegu i krwi, stało się bestsellerem. Cykl osadzony w czasach rozbicia dzielnicowego z rozmachem opowiada o wychodzeniu Polski z rozbicia dzielnicowego na tle dziejów czternastowiecznej Europy. Śledzimy w nim losy bohaterów zapomnianych przez historię, jak król Przemysł II, jego córka, Rikissa (Ryksa) czy arcybiskupi Jakub Świnka i Janisław, mało znanych książąt dzielnicowych, rodzące się i upadające wielkie polskie rody. Poznajemy z bliska Krzyżaków i władców ościennych królestw - Przemyślidów i Luksemburgów. Cherezińska lubi opowiadać w szerokiej perspektywie, bo jak sama mówi: ,,Historia Polski jest częścią historii Europy". Do świata politycznej intrygi wplata świat nieoczywisty, choć nie niemożliwy, budując oparty na mitologii słowiańskiej żywioł ludzi Starej Krwi.

 

 W imieniu biblioteki - serdecznie zapraszamy do udziału.

 

 

 

 

 Źródło: Gandalf  blog

Redakcja: Lidia Jurek