czytanie 8

Chcemy przekonać czytelników, że ... w bibliotece można znaleźć wszystko!

Na czytelników w bibliotece szkolnej ZSP nr 2 we Włoszczowie czeka księgozbiór w ostatnich 10-u latach poważnie rozbudowany,  odmłodzony i zaktualizowany, liczący dziś 12.745 woluminów oraz 2.346 egz. darów książkowych od uczniów, nauczycieli, rodziców i  sponsorów zewnętrznych.

Na uwagę zasługuje księgozbiór podręczny, pełen aktualnych, tematycznych i dziedzinowych słowników, wartościowych encyklopedii i leksykonów, opracowań przydatnych uczniom i nauczycielom w procesie uczenia się i nauczania, na zajęcia lekcyjne, konkursy przedmiotowe, nie wspominając o egzaminach maturalnych i zawodowych (liczne repetytoria, vademeca, zadania, testy, arkusze).

Bazę edukacyjną dla naszych uczniów uzupełnia szereg specjalistycznych publikacji popularnonaukowych z wszystkich dziedzin nauki i wiedzy oraz systematycznie odnawiany i rozwijany zestaw lektur szkolnych - zgodnych z obowiązującą podstawą programową nauczania.

Na uczniów czekają także  podręczniki  przedmiotowe, które zainteresowani czytelnicy mogą sobie wypożyczyć do domu na cały rok nauki.

Pamiętamy o wsparciu realizacji Programu Wychowawczego Szkoły i dlatego z troską rozwijamy zbiory biblioteczne z zakresu szerokopojetej profilaktyki społecznej, zdrowotnej, przeciw uzależnieniom i patologiom życia, motywowania młodych ludzi do życia w świecie wyższych wartości oraz edukacji regionalnej, zdrowego stylu życia,  popularyzowania sylwetki patrona szkoły, wzmacniania postaw patriotycznych.

Do tego dochodzi 660 egz. zbiorów audiowizualnych - audiokaset, wideokaset, CD-ROM-ów, płyt DVD z programami multimedialnymi, kursami języków obcych, filmami edukacyjnymi wspierajacymi proces nauczania i wychowania naszej młodzieży.

Cennym nabytkiem są pakiety edukacyjne złożone z 26 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z cyklu "Filmoteka Szkolna", które biblioteka otrzymała w ramach ogólnopolskiego programu MKiDzN oraz PISF, służące edukacji artystycznej młodzieży w zakresie sztuki filmowej.

Mamy też w stałej  prenumeracie  ok. 20 tytułów gazet i czasopism -

dzienniki, tygodniki, miesięczniki  - społeczne, z zakresu profilaktyki zdrowia, pedagogiki i wychowania, historii, nauki i wiedzy, ekologii i ochrony środowiska, architektury krajobrazu, sportu, języków obcych, pedagogiki, wychowania i psychologii.

Nasi czytelnicy mają  zapewnioną możliwość dostępu do informacji, tworzenia swojego warsztatu pracy, powielania materiałów, samokształcenia, korzystając z nowoczesnej technologii informacyjnej i komunikacyjnej w Szkolnym Centrum Informacyjno-Multimedialnym, liczącym obecnie 16 kompletnych stanowisk komputerowych (drukarki, skaner, urządzenie wielofunkcyjne, kserokopiarka) wraz z dostępem do internetu, odtwarzaczem DVD, CD, stanowiskiem audio-video, TV, dyktafonem, bindownicą dokumentów, niszczarką pism służbowych, laminatorem dokumentów, laptopem i projektorem.

Krok po kroku, systematycznie tradycyjna biblioteka w naszej szkole przekształca się w nowoczesną, skomputeryzowaną, wielofunkcyjną pracownię interdyscyplinarną, pełniącą funkcje dydaktyczno-wychowawcze.

Opiekunami biblioteki szkolnej są nauczyciele bibliotekarze:

mgr Lidia Jurek i mgr Magdalena Rak.

Lidia Jurek

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/biblioteka