01

Z okazji święta bibliotek szkolnych - „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych” wśród odwiedzających naszą bibliotekę uczniów została przeprowadzona sonda czytelnicza.

Naszym celem było propagowanie czytania tradycyjnej, papierowej, ,,żywej" książki.

Wybrano swobodną formę kontaktu z młodzieżą, wspartą rozmowami „twarzą w twarz”, wymianą opinii. „Zaowocowało to lepszym rozpoznaniem aktualnych gustów czytelniczych młodych ludzi” – podsumowała p. L. Jurek, inicjator i opiekun przedsięwzięcia.

Nauczycieli bibliotekarzy ucieszył fakt, że nasi uczniowie zechcieli wziąć udział w głosowaniu, wypowiedzieć się, napisać w „Librusie”, tj. e-dzienniku albo na karteczce tytuł, dwa, kilka naraz i wrzucić swoje propozycje do „banku ulubionych tytułów, pisarzy”. Podzielić się z innymi miłośnikami literatury, czymś co należy do osobistej sfery życia.

W głosowaniu uczestniczyło 66 czytelników, od których wpłynęło ogółem 97 propozycji: 17 samych tytułów książek, 57 samych nazwisk pisarzy oraz 23 autorów wraz z tytułami, które (których) nasi czytelnicy z przyjemnością przeczytali i teraz polecają innym, bo jak stwierdzili: „ …nie nudzą”, „nie rozczarują”, „robią wrażenie”, „bardzo fajnie się czytało”, „uwielbiam go”, „mocna rzecz”, „ale teraz takie się czyta!… ”.

Oto książki, pisarze, które (których) czytelnicy biblioteki szkolnej ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego polubili i polecają innym przeczytać:

• I miejsce: Stephen King„Cmętarz zwieżąt”, „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Carrie, „ Lśnienie”, „Martwa strefa”, „Zielona mila”, „Christine”. ( 25 głosów);
  • II miejsce: J.R.R. Tolkien – „Władca Pierścieni”, „Hobbit, czyli tam i z    powrotem” ( 5 );
  • III miejsce: Andrzej Sapkowski - „Wiedźmin”, „Trylogia husycka” (4);

Heidi Hassenmuller –  „Dobranoc, słonko”, „Fałszywa miłość”, Anioły stąd  odeszły”, „Desire, czyli czas próby” (4);

Nicolas Sparks „List w butelce”, „Szkoła uczuć” (4).

Młodzież wymieniała także inne tytuły lub autorów: Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”, Thomas Harris „Milczenie owiec”, Waris Dirie „Kwiat pustyni”, Barbara Rosiek „Pamiętnik narkomanki”, Charlotte Link, Ewa Nowak, J.K. Rowling „Harry Potter”, Jodi Picoult „Bez mojej zgody”, Lee Weatherly „Anioł”, Carlos Ruiz Zafon, „Trylogia mgły”, „Książę mgły”, „Marina”, Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, Maureen Johnson „13 małych błękitnych kopert”, Harlan Coben „Obiecaj mi”, „Kat” (biografia Huberta Wagnera), John Green „Gwiazd naszych wina”, „Zakazana żona”, Jakub Żulczyk „Ślepnąc od świateł”, „Zrób mi jakąś krzywdę, … czyli wszystkie gry video są o miłości”, Erica Spindler „Zakazany owoc”, A. van Heugten „Dotknąć prawdy”, George R. R. Martin „Nawałnica mieczy”  T. 3 sagi „Pieśń Lodu i Ognia” i inne.

Uwaga niespodzianka!

Dla jednej osoby głosującej w sondzie stały czytelnik biblioteki, uczeń kl. III TŻ/TG wylosował   prezent z podziękowaniem za głosowanie.

Adrianna Grzywna z kl. I ap/dj LO otrzyma od św. Mikołaja kupioną specjalnie dla Niej nową książkę. Taką jak lubi.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim czytelnikom za wspólną zabawę czytelniczą i …

„ Nie ma nic już do dodania, pora usiąść do czytania.”

Na zdjęciach - uczestnicy sondy.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/sonda_czytelnicza