Obraz 135

Czy nauka może być przyjemna? Na to pytanie pozytywnie odpowiedzą uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego o nachyleniu turystyczno-językowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.

W dniach 14-18 kwietnia 2013 r. uczniowie ZSP Nr 2 mieli okazję uczestniczyć w obozie językowym Euroweek – Szkoła Liderów w Długopolu Dolnym. W liczne wykłady i ćwiczenia wplecione były wyjazdy w rejon Kotliny Kłodzkiej. Za organizację wycieczki odpowiedzialni byli nauczyciele – Małgorzata Ciszek i Michał Piorun.

Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy z wielu krajów: Rumunia, Turcja, Indonezja, Łotwa, Argentyna, Ukraina, Włochy, Gruzja i Dominikana. Dzięki interaktywnym warsztatom prowadzonym w języku angielskim uczniowie przełamali bariery w mówieniu oraz zdobyli doświadczenie w takich dziedzinach jak: prowadzenie debaty, prezentacji, konferencji prasowej, odkrywanie własnej roli w grupie.

Uczniowie mogli też uczestniczyć w zajęciach pobudzających (Energizer’ach) polegających na grach i zabawach oraz dzięki prezentacjom wolontariuszy mieli szansę poznać kulturę i obyczaje innych krajów.

Chwilą odpoczynku od nauki były wycieczki krajoznawcze, między innymi do Kłodzka - z górującą twierdzą, ciekawą starówką i gotyckim mostem św. Jana Nepomucena. Uczniowie mieli okazję zwiedzić również Góry Sowie ze starymi twierdzami na Przełęczy Srebrnogórskiej, a także Góry Stołowe, "zahaczając" o Śląską Jerozolimę, czyli Wambierzyce z Sanktuarium Maryjnym. Następnie zdobyli szczyt Szczelińca Wielkiego. Kolejnym punktem wycieczki była Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój. Ostatniego dnia pobytu w Kotlinie Kłodzkiej grupa zdobyła najwyższy szczyt w polskich Sudetach Środkowych i Wschodnich - Śnieżnik (1425 mn.p.m.).

Na koniec obozu uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w obozie szkoleniowym EUROWEEK – Szkoła Liderów w następującym zakresie:

- Konferencja prasowa

- Leadership

- Poznaj Unię Europejską

- Praca i motywacja w grupie

- Program „Młodzież w działaniu”

- Prowadzenie negocjacji

- Prowadzenie prezentacji i autoprezentacji

- Debata Oksfordzka

- Role w grupie – test M. Balbina

- Szok kulturowy

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/wycieczka_kotlina