Co robić, by ustrzec się zachorowaniu na nowotwór skóry? Mieszkańcom swojego regionu podpowiadają uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie przystąpili po raz kolejny do udziału w ogólnopolskim programie "Mam haka na raka". Tematem przewodnim 6 edycji programu jest nowotwór złośliwy skóry – czerniak. Zespół Krebsmorder w składzie: Kinga Kozieł, Klaudia Rogula, Angelika Pierzchnica, Marcin Skoczek, Dominik Turczyn, pod opieką Pani Magdaleny Michałek oraz Pani Beaty Wójcik podjęli szereg działań mających na celu propagowania wiedzy profilaktycznej wśród lokalnej społeczności.

W ramach projektu 21 lutego 2013r. został zorganizowany w Miejskim Domu Kultury we Włoszczowie happening dla mieszkańców naszego miasta. Uczestniczyło w nim około 500 osób, głównie uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także mieszkańcy naszego miasta.

Imprezę uświetnili specjalnie zaproszeni goście. Prezes Fundacji „Jesteśmy blisko”, Pani Iwona Dobosz, która przybliżyła działania oraz misję fundacji. Prezes Stowarzyszenia „Włoszczowa na obcasach”, Pani Beata Kącka, udzieliła informacji o działalności stowarzyszenia w sprawach profilaktyki, zwłaszcza wśród kobiet. Zarówno Fundacja jak i Stowarzyszenie z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do współpracy oraz dostrzegli zasadność organizowania tego typu akcji.

Szczegółowych informacji o przyczynach zachorowań na raka skóry oraz pielęgnacji skóry udzieliła wykwalifikowana Kosmetyczka, Pani Urszula Palacz z salonu kosmetycznego „Serene”, która uczula młodych ludzi do systematycznej kontroli wszelkich znamion na skórze oraz ochrony przed promieniowaniem UV, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Punktem kulminacyjnym programu byli Panowie Dariusz Przepióra oraz uczeń ZSP nr 2 – Piotr Ciszek, którzy pokonali chorobę nowotworową. W swoich rozmowach podkreślali istotne znaczenie profilaktyki w walce z rakiem, jak również rolę psychicznego nastawienia pacjenta do choroby.

Część artystyczna uświetnili swoim wystąpieniem: zespół MEDYK z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włoszczowie, szkolny zespół Ritzy oraz szkolna grupa taneczna, która zaprezentowała pantomimę o walce z rakiem.

Patronat honorowy nad akcją objęła lokalna fundacja „Jesteśmy blisko”. Starosta Powiatu Włoszczowskiego – Zbigniew Matyśkiewicz. Burmistrz Gminy Włoszczowa - Bartłomiej Dorywalski. Patronat medialny nad akcją objęło Echo Dnia. Finansowego wsparcia udzieliły ZPUE Koronea Włoszczowa, Piekarnia Sosnowski Tomasz Włoszczowa.