Święta Bożego Narodzenia są niewątpliwie najbardziej rodzinnymi ze wszystkich w roku. Są one okazją do spotkań, rozmów, wspomnień oraz kolędowania w rodzinnym gronie. Niestety są wśród nas ludzie pozbawieni tego. Pamiętała o nich młodzież ZSP nr 2 we Włoszczowie, która 18 grudnia 2012r. odwiedziła pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej we Włoszczowie. Jak co roku, została tutaj życzliwie przyjęta. Uczniowie klasy III bio LO pod opieką p. E. Ziobroń przedstawili jasełka bożonarodzeniowe.

Widzowie- ludzie starsi, często samotni- z uwagą obejrzeli występ, a i sami spontanicznie włączyli się w śpiewanie kolęd. Spotkanie to dostarczyło wiele radości i wzruszeń nie tylko pensjonariuszom, ale i młodym aktorom.

Tego samego dnia przedstawiciele naszej szkoły gościli w Domu Dziecka w Nagłowicach. Pomysłodawcą wyjazdu był pan Artur Szczukocki i jego klasa I ap/ma LO. Na początku przekazano na ręce wychowanków Domu Dziecka liczne upominki i prezenty.

Kolejną niespodzianką, którą zachwyciliśmy dzieciaki był program artystyczny przygotowany pod kierunkiem opiekuna koła teatralnego p. Renaty Kaczmarskiej. Wprowadzając wszystkich w przedświąteczne klimaty uczniowie zaprezentowali sztukę „Opowieść wigilijną” na podstawie prozy Karola Dickensa. Niespodziankom nie było końca. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Justyną Olczyk przekazali świąteczne paczki zorganizowane w ramach akcji charytatywnej.

W piątkowy poranek, 21 grudnia 2012r., uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się do PCKR, gdzie odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów ZSP nr 2. Młodzież zaprezentowała niekonwencjonalny występ wprowadzający zgromadzonych w świąteczny nastrój. Na scenie pojawiły się diabły knujące intrygę- jak odciągnąć ludzi od głębszego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Pomimo ciekawych pomysłów (promocje świąteczne, szatańsko wciągający w TV rozkład programów, wirtualne dzielenie się opłatkiem czy superceny na grudniowe wakacje), ich plany nie powiodły się. W centrum przedstawienia znalazła się Święta Rodzina, otoczona przez pięknie śpiewające i tańczące anioły. Nie zabrakło też pasterzy oraz Trzech Króli. Przedstawienie zostało wzbogacone wstawkami multimedialnymi, co wzbudziło zaciekawienie i ogólne zainteresowanie. Widzowie uświadomili sobie, co w czasie świąt Bożego Narodzenia powinno być najważniejsze: "Boże Narodzenie to magiczny czas, w nim rodzi się nie tylko Bóg, ale i każdy z nas. Świętujcie w miłości i pokoju święta, niech w waszych sercach rozbrzmiewa kolęda. Przeżyjcie, a nie przeżujcie!!! Narodzenie Boże, wtedy każdego dnia Dzieciątko wam dopomoże."

Edyta Ziobroń

Renata Kaczmarska