elektosmieciCzego dotyczy konkurs?

        Trudno dziś znaleźć w Polsce osobę, w której domu nie było by przynajmniej jednego urządzenia elektrycznego czy elektronicznego. W większości gospodarstw domowych znajduje się zazwyczaj wiele takich sprzętów, a liczba ich rośnie wraz z coraz bogatszą, z dnia na dzień powiększającą się ofertą w sklepach oraz naszym apetytem  na nowoczesność i ułatwienie życia.

            Każdy kto policzy swój stan posiadania będzie zaskoczony tym co znajdzie w kuchni, w pokoju, a nawet...we własnej kieszeni kiedy zadzwoni telefon komórkowy. Kolejne egzemplarze nowego sprzętu przybywają w naszych domach w iście lawinowym tempie. Jednak jako że każda rzecz swój koniec ma, urządzenia elektryczne i elektroniczne kończą swój żywot, nieodwracalnie psują się lub ulegamy pokusie wymiany jeszcze sprawnego egzemplarza na nowszy model. Aż trudno wyobrazić sobie jakie ilości sprzętu co roku trafiają do kosza w domach, urzędach czy szkołach! Dalszy los tych nieużytecznych już przedmiotów też nie jest wesoły- nie tylko powiększają góry śmieci na wysypiskach- ale, co gorsze, zdarza się, że lądują w...przydrożnym rowie. To nie tylko problem estetyczny, ale też i ekologiczny i ekonomiczny- bo to wielkie ilości zmarnowanych cennych, nieodnawialnych surowców, a także toksyczne substancje, które mogą dostać się do środowiska.  A przecież wcale tak być nie musi- ba, nawet tak być nie może. Liczne części zużytego sprzętu wciąż nadają się do powtórnego użytku, wiele materiałów znajdzie jeszcze nowe zastosowania, a toksyczne substancje mogą być unieszkodliwione i nie zatruwać środowiska.

             Nic więc dziwnego, że w przestrzegającej zasad zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej we wszystkich krajach wprowadzono prawo nakazujące odzyskiwanie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (nazywanego w skrócie ZSEE). Odpowiednia Ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym obowiązuje także i w naszym kraju. Już od 2005 roku Ustawa ta zobowiązuje nas do utworzenia w Polsce systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a więc do zbierania i przetwarzania ZSEE w sposób zorganizowany. Tak być powinno, ale tymczasem w Polsce w roku 2006 z prywatnych gospodarstw domowych zebrano niewiele sprzętu  zaledwie około 0,1 kg zużytego sprzętu na gospodarstwo. Niestety, statystyki alarmują, że prawie 80 % mieszkańców naszego kraju wciąż wyrzuca ZSEE do pojemników na śmieci ! Jak wskazują badania, większość z nas uważa, że nie ekologiczne jest jedynie porzucanie starych pralek czy lodówek w lesie, w przydrożnych rowach lub innych przypadkowych miejscach. Niewiele też osób wie o możliwości odzysku z ZSEE cennych surowców nadających się do ponownego przetworzenia. Aby sprostać wymaganiom prawa , zgodnie z zaleceniem dyrektyw unijnych docelowo musimy zebrać 4 kg ZSEE na mieszkańca w ciągu roku.

            To wcale nie takie proste zwłaszcza że niezbyt wysoki poziom świadomości naszego społeczeństwa może być przeszkodą w osiągnięciu takich unijnych standardów. Receptą na taki stan rzeczy może być edukacja i jeszcze raz edukacja i to zaczynająca się jak najwcześniej od dzieci i szkolnej młodzieży. A jak wiadomo- przez dzieci skutecznie można dotrzeć i do dorosłych.

eko_famili

Informacje o konkursie

           Głównym Organizatorem i sponsorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu, Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.Ogólnopolskim koordynatorem konkursu jest Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym - międzywydziałowa placówka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurs "Drugie Życie elektrośmieci" prowadzony jest w trzech kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

          Celem konkursu jest:
- propagowanie praktycznej wiedzy nt. zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE),
- podnoszenie poziomu świadomości w zakresie szeroko rozumianego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji środowiskowych na poziomie lokalnym (aktywizacja społeczna dzieci i   młodzieży szkolnej),
- podnoszenie poziomu świadomości społecznej w dziedzinach związanych z szeroko rozumianą problematyką ochrony środowiska, w zakresie zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego  i polityki ochrony środowiska Unii Europejskiej,
- budowanie i wzmacnianie lokalnych i regionalnych koalicji pomiędzy partnerami społecznymi na rzecz rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i ekologicznych.

           Działania zespołów szkolnych ogniskują się wokół szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa. Konkurs ma charakter ogólnopolskiej, międzyszkolnej rywalizacji zespołowej o nagrodę GrandPrix Europejskiej Platformy Recyklingu. Każda szkoła wyłania spośród swoich uczniów reprezentujący ją Zespół Konkursowy. Zespół Konkursowy może składać się z nieograniczonej liczby uczniów, a reprezentowany jest przez Kapitana - ucznia i Opiekuna - osobę z grona pedagogicznego szkoły.  Zespoły szkolne biorące udział w konkursie mają do wypełnienia zadania mające na celu przeprowadzenie uczestników przez procesy decyzyjne i problemy realizacyjne związane z zasadami postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Karty Zadań w postaci multimedialnych, dynamicznie generowanych formularzy internetowych będą sukcesywnie udostępniane na stronach konkursu w miarę następowania kolejnych etapów konkursowych. Informacje wprowadzane w trakcie wypełniania Kart Zadań przez Zespoły Konkursowe zasilają aktywne bazy danych konkursowych, w których zgromadzone są punktacja, oraz stan rywalizacji. Karty Zadań wskazują czynności do wykonania, informacje do zdobycia, oraz sposoby sporządzenia raportów ze zrealizowanych działań. Realizacja każdej Karty Zadań zakończona jest raportem opisującym pracę Zespołu Konkursowego w trakcie przeprowadzonych działań.

            Ocenę raportów z realizacji Kart Zadań prowadzi Zespół Sędziowski wyłącznie na podstawie informacji zgłoszonych w internetowych formularzach raportów oraz materiałach przesłanych w odpowiednich załącznikach. Zespół Sędziowski składa się z trzech Sędziów oceniających niezależnie.Zespół z najwyższą notą końcową wygrywa ogólnopolską klasyfikację konkursową i nagrodę GrandPrix Europejskiej Platformy Recyklingu. Zespoły sklasyfikowane na pozostałych miejscach wygrywają nagrody wskazane w Tabeli Nagród. Członkowie oraz opiekunowie nagrodzonych Zespołów otrzymają imienne dyplomy za zajęte miejsca w konkursie ogólnopolskim. Sędziowie w toku konkursu, mogą zadecydować o przyznaniu nagród w specjalnych kategoriach, takich jak "Najlepszy raport",
"Najciekawsza inicjatywa", oraz wyróżnienia dla Opiekunów i Zespołów dotowane przez sponsorów. Każdy członek sklasyfikowanego w GrandPrix Europejskiej Platformy Recyklingu Zespołu otrzyma certyfikat udziału w konkursie ogólnopolskim.

Odbiorcy

             Nasz Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, jednakże poprzez dzieci i młodzież zakładamy, że dotrze on do ich rodzin i innych dorosłych członków społeczności lokalnej.
Uczniowie - uczestnicy programu, dzięki swoim pomysłowym projektom promocji zasad postępowania z ZSEE mają szansę dotrzeć do wszystkich, którzy zgodnie ze swą rolą uczestniczą w procesie odzysku. Lista uczestników tego procesu jest długa i prowadzi od sklepów wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny, do kupujących i posiadających ten sprzęt, a także do punktów zbiórki i przetwarzania oraz urzędów gmin. Uczniowie staną się "nauczycielami" dorosłych członków społeczności lokalnej w miejscach swojego zamieszkania. Przewodnikiem w tych działaniach będzie Koordynator Programu wskazując sukcesywnie kolejne kroki postępowania dzieci i młodzieży, które pozwolą im zrealizować najważniejsze cele programu.

             Najważniejszą formą realizacji programu są konkursy. Konkursy będą aktywizować młodzież do działań w swoim środowisku lokalnym poprzez złożenie czterech spójnych i nierozłącznych etapów konkursowych W każdym etapie uczestnicy wypełniają podlegające ocenie Karty Zadań - multimedialne dynamiczne formularze internetowe stanowiące interfejs komunikacyjny z aktywnymi bazami danych konkursowych,w których zgromadzone są dane uczestników i ich zespołów, aktualny stan rywalizacji oraz dane wprowadzane w trakcie wypełniania kart zadań konkursowych.
 Uczestnicy drużyn konkursowych z całego kraju, będą mogli w naturalny sposób komunikować się między sobą i wymieniać doświadczenia poprzez przygotowane i udostępnione fora konkursowe oraz czat. Taka forma konkursu nie tylko rozwijać będzie umiejętności posługiwania się technikami komputerowymi ale, co najważniejsze, zapewni pełną przejrzystość przebiegu rywalizacji, ułatwi wymianę doświadczeń między uczestnikami i doda smaku sportowych emocji.