W dniach 30.11.2011 – 03.12.2011r. w miejscowości Mala Skala w pobliżu Liberca (Czechy), odbyło się seminarium szkoleniowe pod hasłem „Silne Trio”, w którym uczestniczyli reprezentanci szkół oraz organizacji pozaszkolnych z trzech krajów: Polski, Niemiec oraz Czech.

Celem seminarium było przede wszystkim nawiązanie współpracy, a zarazem ułatwienie kontaktu z koleżankami i kolegami ze szkół niemieckich, czeskich i polskich, zainteresowanymi realizacją trój- i dwustronnej wymiany szkolnej w ramach realizacji programu PNW (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Podczas tzw. giełdy kontaktów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z charakterystyką systemu edukacji poszczególnych krajów, co ułatwiało tym samym poszukiwania właściwego partnera do współpracy. Nasza szkoła nawiązała współpracę z przedstawicielami dwóch szkół – czeskiej z Pragi, ZS & Gymnazium Jiriho Gutha – Jarkovskeho oraz niemieckiej – Berufskolleg für Wirtschaft und Verwaltung der Stadt Herne.

Seminarium dało szansę zgłębienia informacji na temat wymiany młodzieży nie tylko doświadczonym pedagogom, ale również nauczycielom stawiającym w tej dziedzinie „pierwsze kroki”. Wymiana doświadczeń pedagogicznych na arenie międzynarodowej wzbogaca bowiem warsztat nauczycieli i stanowi źródło motywacji, a także nowych ciekawych rozwiązań pedagogicznych.

„Silne Trio” prowadzone było metodą animacji językowej oraz projektów. Elementem integracyjnym była również pedagogika przeżyć oraz zajęcia teatralne.

Podczas wieczorku „międzynarodowego” uczestnicy degustowali przysmaki każdej z trzech kuchni, typowe dla danego regionu.

Mam nadzieję, że „Silne Trio” będzie początkiem owocnej współpracy z naszymi sąsiadami, prowadzącej do wymian młodzieży, zarówno w ramach realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, jak i praktyk zawodowych.