Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie uczestniczy w Programie GLOBE   ( Globe Learning and Observation to Benefit the Environment)

Koncepcję Programu Globe przedstawił w dniu 22 kwietnia 1994 roku wiceprezydent USA Al Gore. Do realizacji Programu Globe zaproszono takie organizacje i urzędy amerykańskie jak: NOAA ( National Oceanic and Atmospheric Administration), NASA ( National Aeronautic and Space Administration), NSF ( National Science Foundation), EPA ( Environmental Protection Agency) oraz Department of Education I Department of State. Grupa ta opracowała szczegółowe założenia programu, szereg materiałów edukacyjnych oraz zasady i zakres badań Programu prowadzonych w celu zbierania danych o Ziemi i jej całościowym funkcjonowaniu.

Międzynarodowy Program Globe łączy uczniów, nauczycieli i naukowców w działaniach na rzecz poznawania globalnych problemów środowiska.

Misją tego Programu jest podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży w zakresie fizyki, chemii, biologii, geografii i matematyki. Promuje on naukowe podejście do badań zjawisk przyrodniczych oraz kształtuje świadomość ekologiczną.

Uczniowie w ramach działania Programu Globe będą dokonywać pomiarów ilościowych i jakościowych parametrów poszczególnych komponentów środowiska.

Obserwacje i eksperymenty, pytania naukowe, pomiary ilościowe i jakościowe oraz interpretacja zebranych wyników rozwijać będą wyobraźnie i kreatywność uczniów.

W Programie Globe zastosowane są nowoczesne narzędzia pomiarowe (GPS) , wykorzystuje się również technologie ICT oraz znajomość języka angielskiego.

Młodzież uczestniczy w zajęciach przez cały rok. Uczniowie prowadzą obserwacje i pomiary terenowe, badania laboratoryjne, testują stawiane hipotezy. Poznają znaczenie dokładności pomiarowej. Program stwarza uczniom możliwość uczenia się poprzez wykonywanie wartościowych z punktu widzenia naukowego pomiarów i obserwacji w zakresie badania atmosfery, hydrologii, gleb, pokrycia terenu, fenologii.

Dzięki udziałowi szkoły w Programie Globe uczniowie uzyskują kontakt ze szkołami Programu Globe z całego świata. Nawiązywanie międzynarodowych znajomości, sprawna komunikacja, umiejętność przesyłania i pozyskiwania danych poprzez Internet sprzyjają tworzeniu społeczeństwa informacyjnego, przygotowanego do społeczno-gospodarczych wyzwań współczesnego świata.

Skoncentrowanie się w większym stopniu na przyjemnościach związanych z nauką (np. terenowe zajęcia praktyczne, wykorzystanie Internetu, nowoczesny sprzęt) powoduje zainteresowanie ucznia procesem przyswajania wiedzy a w konsekwencji nauczanym przedmiotem.

Szkolnym koordynatorem Programu GLOBE jest mgr Elżbieta Walczak – Miszczak.

Zainteresowanych programem uczniów zapraszam do udziału w Programie GLOBE.