W ramach XI Kieleckiego Festiwalu Nauki (15 – 30 września 2010), odbyły się V Kieleckie Mistrzostwa w Matematycznej Piłce Nożnej. W mistrzostwach wzięło udział 12 szkół z województwa świętokrzyskiego (I LO w Kielcach, IV LO w Kielcach, V LO w Kielcach, VI LO w Kielcach, Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach, Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Kielcach, I LO w Końskich, II LO w Końskich, LO w Staszowie, Zespół Szkół w Staszowie, LO w Busku -Zdroju i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie).

Mistrzostwa przebiegały pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Kielc i Prezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Organizatorkami tegorocznych mistrzostw były panie Danuta Pyrek (doradca metodyczny SODMiDN w Kielcach a zarazem nauczyciel matematyki w IV LO w Kielcach) oraz  Elżbieta Boszczyk (nauczyciel matematyki w V LO w Kielcach).

W dniu 17.09.2010 r. odbyły się rozgrywki półfinałowe.

Półfinał w naszej szkole pisało 18 uczniów z klas:  III h LO, IV TE, IV TI i IV TOŚ (nauczycielki: mgr Zofia Marcinkowska i mgr Renata Kozieł). Półfinał polegał na rozwiązaniu arkusza zadań maturalnych z zakresu podstawowego. Były to zadania otwarte, zarówno krótkiej, jak i rozszerzonej odpowiedzi.

Najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań półinałowych, a tym samym zakwalifikowali się do finału uczniowie: Natalia Borkowska (III h LO), |Żaneta Baryła i Damian Robak (kl. IV TE).

W dniu 24. 09. 2010 r. w ZSP Nr 2 we Włoszczowie odbyły się rozgrywki finałowe. Około godz. 930 na Koniecpolską dotarła młodzież z Końskich (busem) a następnie ze Staszowa, Kielc i Buska (autokarem). Łącznie przyjechało siedemdziesięciu uczniów oraz czternastu opiekunów.

Finał V Kieleckich Mistrzostw w Matematycznej Piłce Nożnej zaszczycili swoją obecnością: pan Roman Wojtalczyk – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz pan Marek Ledwoch, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie.

W finale młodzież musiała rozwiązać arkusz zadań w drużynach 11 – osobowych (tak jak na meczu piłki nożnej). Ze wszystkich uczniów utworzono cztery drużyny mieszane   (taka integracja). Nasi uczniowie znaleźli się w drużynie nr III, w skład której wchodziła młodzież z II LO w Końskich oraz z Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach. Drużyna składała się z dziewięciu zawodników, którzy uczą się matematyki w zakresie podstawowym oraz dwóch z klasy z matematyką rozszerzoną. W zależności od wyniku w półfinale zawodnik był w drużynie kapitanem, napastnikiem, pomocnikiem, środkowym, obrońcą bądź bramkarzem. Przydział zadań w drużynie organizował kapitan. Jak na prawdziwe drużyny przystało, byli również zawodnicy rezerwowi oraz kibice. Mecz sędziowało czterech arbitrów głównych oraz czterech sędziów pomocniczych.

Finał (rozwiązywanie zadań) trwał do godz. 1200.

Po zakończeniu „meczu” (zmagań z zadaniami matematycznymi) odbył się Festiwal Piosenki, przygotowanej przez kibiców z poszczególnych szkół.

Festiwal Piosenki prowadziła pani Karolina Barszcz (opiekun zespołu De Żuki).

Tytuł ``Super Kibica`` zdobyła 6 – osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły (Patrycja Cholerzyńska, Monika Pawłowska, Ewelina Łączek, Przemek Jałocha, Mateusz Lichosik i Mateusz Bieniecki), która przygotowała i zaśpiewała utwór „Dzieci”. Pozostałym ośmiu drużynom przyznano ex equo  pierwsze miejsca.

Podczas, gdy kibice prezentowali swoje programy, sędziowie główni i pomocniczy sprawdzali rozwiązania zadań, przyznając punkty tak jak na meczu piłki nożnej – były strzały na bramkę, gole , karne itp.

O godz. 1400 organizator mistrzostw - pani Danuta Pyrek ogłosiła wyniki  rozgrywek finałowych, rozpoczynając od czwartego miejsca. Dla laureatów pierwszych trzech miejsc były ``prawdziwe medale``. Pierwsze miejsce zajęła drużyna nr IV w składzie której była młodzież z LO w Busku, IV LO Kielcach oraz Zespołu Szkół w Staszowie.  Wszyscy uczniowie, zarówno zawodnicy, jak i kibice, otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci zbiorów zadań, smyczy, długopisów i słodyczy, a wręczali je wizytator, dyrektor ZSP Nr 2 i organizatorzy mistrzostw.

Sponsorami finału mistrzostw byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Urząd Miasta  Kielce, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, Wydawnictwo - Oficyna Edukacyjna „Krzysztof Pazdro”, Kielecki Festiwal Nauki, Polskie Składy Budowlane „Mrówka” we Włoszczowie oraz Spółdzielnia Uczniowska ``Pokemon`` przy ZSP Nr 2 we Włoszczowie.

Wszyscy uczestnicy mistrzostw wraz z opiekunami otrzymali drobny upominek w postaci nabiału (serki) od sponsora OSM Włoszczowa.

Celem przeprowadzenia w naszej szkole nietypowego konkursu z matematyki była chęć pokazania ``królowej nauk`` z innej, ciekawszej strony oraz próba przywrócenia należytej jej rangi, a w konsekwencji lepsze przygotowanie uczniów do obowiązkowej matury.

Mamy nadzieję, że chociaż częściowo powiodła się nam próba przywrócenia fascynacji tym przedmiotem.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/konkursmat