Wraz z opiekunami p. Renatą Kaczmarską i p. Danielem Stolarczykiem uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga - obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa - UNESCO.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedyną i wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, odkryli kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedzieli się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Uczestnicy wycieczki poczuli klimat dawnej górniczej pracy i przepłynęli łodziami podziemną rzekę.

Z kolei w Sztolni Czarnego Pstrąga uczniowie zwiedzili jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Dowiedzieli się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznali niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy.

Była to wycieczka pełna wrażeń, pierwsza w tym roku, na pewno nie ostatnia.

Zdjęcia: Renata Kaczmarska