Akcja Wojewody Świętokrzyskiego skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i ma zwiększyć świadomość społeczną groźnego zjawiska, jakim jest hejt. Poruszane w trakcie przedsięwzięcia zagadnienia dotyczą przyczyn mowy nienawiści, rozpoznawania hejtu, a także dają narzędzia i wiedzę do skutecznej z nim walki, dzięki wsparciu odpowiednich służb i organów państwowych, jak policja, prokuratura, czy sądy.

- Niestety, te negatywne zachowania na dobre zadomowiły się w naszym życiu, a co chyba gorsze, widzimy pewne przyzwolenie na agresję, poniżanie czy ośmieszanie i brak stanowczej reakcji społeczności internetowej. Hejt, z pojedynczych przypadków zmienił się w falę nienawiści, która może dotknąć każdego z nas.
W naszej szkole uczniowie klasy I TE/TG/TOŚ uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym hejtu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji oficerem prasowym Panią Moniką Jałochą.

Jak budować świat bez nienawiści?

Bądź aktywny w Internecie, stosując zasady etykiety.

10 podstawowych zasad netykiety:

1. Nie hejtuj - wypowiadaj się z szacunkiem.
2. Nie naruszaj prywatności innych osób.
3. Nie spamuj i pisz na temat.
4. Pisz poprawnie, w obowiązującym języku.
5. Nie udostępniaj cudzej własności bez podania źródła.
6. Czytaj regulaminy i respektuj zasady gry.
7. Nie prowokuj kłótni (zakaz trollowania).
8. Korzystaj z wyszukiwarki, zanim zadasz pytanie.
9. Nie udostępniaj podejrzanych artykułów i fake newsów.
10. Nie nadużywaj ironii i sarkazmu.

- Jeśli widzisz obraźliwy komentarz, mem lub film, zgłoś to administratorowi. Twoja reakcja ma znaczenie.
- Jeśli odczuwasz złość, czytając jakiś komentarz, zrób sobie chwilę przerwy, żeby Twoja reakcja nie skończyła się nienawistną odpowiedzią.
- Każdy ma prawo mieć odmienną opinię w jakiejś sprawie i wyrazić ją w sposób kulturalny, z zachowaniem szacunku dla innych komentujących. Pamiętaj, krytyka powinna być konstruktywna.
- Miej swój styl - nie karm trolli.
- Dorośli - rodzice, nauczyciele mogą służyć radą i pomocą w trudnych sytuacjach.

Udostępnianie i lajkowanie obraźliwych treści to pomaganie sprawcom.
Przerwij łańcuch wspierania hejtu!