W ramach X Kieleckiego Festiwalu Nauki (15 – 30 września 2009), odbyły się IV Kieleckie Mistrzostwa w Matematycznej Piłce Nożnej – Innowacyjny Maraton Maturalny dla uczniów klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych  woj. świętokrzyskiego objętych innowacją matematyczną...

(I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hanki Sawickiej w Kielcach, V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach, VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke – Bosaka w Kielcach, Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie).

Mistrzostwa przebiegały pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Kielc i Prezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Organizatorkami tegorocznych mistrzostw były panie Danuta Pyrek (doradca metodyczny SODMiDN w Kielcach i zarazem nauczyciel matematyki w IV LO w Kielcach) oraz Elżbieta Boszczyk (nauczyciel matematyki w V LO w Kielcach).

W dniu 18.09.2009 r. odbyły się rozgrywki półfinałowe.

Półfinał w ZSP Nr 2 we Włoszczowie pisały klasy:  III b LO (nauczyciel matematyki pani Zofia Marcinkowska) i III c LO (nauczyciel matematyki pani Renata Kozieł).

Półfinał polegał na rozwiązaniu trzech arkuszy zadań maturalnych z zakresu podstawowego bądź rozszerzonego. Były to zadania otwarte, zarówno krótkiej, jak i rozszerzonej odpowiedzi.

Najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań, a tym samym zakwalifikowali się do finału uczniowie: Karolina Pabin, Mateusz Suliga i Piotr Kuśmierczyk (kl. III b) oraz Anna Tyszer, Paulina Ciszek i Agnieszka Domaradzka (kl. III c).

W dniu 25.09.2009 r. w ZSP Nr 2 we Włoszczowie odbyły się rozgrywki finałowe. Około godz. 945 na Koniecpolską dotarła młodzież z Buska (busem) oraz szkół kieleckich (autokarem). Łącznie przyjechało pięćdziesięciu czterech uczniów oraz dziewięciu opiekunów. Młodzież z Czarnieckiego powitała swoich kolegów okrzykami oraz transparentem z napisem ``WITAMY KOLEGÓW Z INNOWACJI``.

Finał IV Kieleckich Mistrzostw w Matematycznej Piłce Nożnej zaszczycili swoją obecnością: pani Teresa Dzik i pan Roman Wojtalczyk – wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz pan Marek Ledwoch, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie.

W finale młodzież musiała rozwiązać dwa arkusze zadań w drużynach 11 – osobowych (tak jak na meczu piłki nożnej). Ze wszystkich uczniów klas objętych innowacją utworzono cztery drużyny mieszane   (taka integracja). W każdej z drużyn ``Czarniecki`` miał przynajmniej jednego zawodnika. Drużyna składała się z dziewięciu zawodników, którzy uczą się matematyki w zakresie podstawowym oraz dwóch z klasy z matematyką rozszerzoną (uczniowie pani Danuty Pyrek). W zależności od wyniku w półfinale zawodnik był w drużynie kapitanem, napastnikiem, pomocnikiem, środkowym, obrońcą bądź bramkarzem. Przydział zadań w drużynie organizował kapitan. Jak na prawdziwe drużyny przystało, byli również zawodnicy rezerwowi oraz kibice. Mecz sędziowało czterech arbitrów głównych oraz czterech sędziów pomocniczych.

Finał (rozwiązywanie zadań) trwał do godz. 1330.

Następnie cztery drużyny kibiców (IV LO w Kielcach, V LO w Kielcach, ZSP Nr 1 w Busku i ZSP Nr 2 we Włoszczowie) zaprezentowały przygotowane przez siebie programy artystyczne, po czym odbyło się tajne głosowanie na ``Super Kibica``. Tytuł ``Super Kibica`` zdobyła 6 – osobowa grupa męskich kibiców z IV LO w Kielcach. Pozostałym trzem drużynom przyznano ex equo  drugie miejsce. Panią wizytator Teresę Dzik szczególnie urzekła mażoretka w wykonaniu ucz. Izy Malickiej z ``Czarnieckiego``.

Podczas, gdy kibice prezentowali swoje programy, sędziowie główni i pomocniczy sprawdzali rozwiązania zadań, przyznając punkty tak jak na meczu piłki nożnej – były strzały na bramkę, gole , karne itp.

O godz. 1500 organizator mistrzostw - pani Danuta Pyrek ogłosiła wyniki  rozgrywek finałowych, rozpoczynając od czwartego miejsca. Dla laureatów pierwszych trzech miejsc przygotowano podium. Były również ``prawdziwe medale`` i puchary. Podczas wręczania złotych medali rozległy się dźwięki utworu ``We are the champions``. Pierwsze miejsce zajęła drużyna nr 1, w której ZSP Nr 2 we Włoszczowie reprezentował uczeń kl. III b LO Mateusz Suliga. Uczniowie, zarówno zawodnicy, jak i kibice, otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci zbiorów zadań, smyczy, długopisów i słodyczy, a wręczali je wizytatorzy, dyrektor ZSP Nr 2 i organizatorzy mistrzostw.

Sponsorami finału mistrzostw byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Prezydent Kielc, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie oraz Spółdzielnia Uczniowska ``Pokemon`` przy ZSP Nr 2 we Włoszczowie.

Wszyscy uczestnicy mistrzostw wraz z opiekunami otrzymali drobny upominek w postaci nabiału (serki) od sponsora OSM Włoszczowa.

Celem przeprowadzenia w naszej szkole nietypowego konkursu z matematyki była chęć pokazania ``królowej nauk`` z innej, ciekawszej strony oraz próba przywrócenia należytej jej rangi, a w konsekwencji lepsze przygotowanie uczniów do obowiązkowej matury. Wymiernym efektem przeprowadzonego konkursu było liczne uczestnictwo młodzieży naszej szkoły w rozgrywkach półfinałowych, w których uczniowie rozwiązywali bardzo dużo zadań. Mamy nadzieję, że chociaż częściowo powiodła się nam próba przywrócenia fascynacji tym przedmiotem.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/innowacje