kodeks m

UNIKAJ NADMIERNEJ EKSPOZYCJI NA PROMIENIE SŁONECZNE!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nadmierne opalanie jest bardzo szkodliwe!

Nowy-1 

                                     Opalanie/ fot. Shutterstock

(…) Choć dermatolodzy OD DAWNA biją na alarm, wciąż oliwkowe opalone ciało uznawane jest za atrakcyjne. Czas zmienić taki sposób myślenia!

Skóra opalona wcale nie jest zdrowa, wręcz przeciwnie! Opalanie sprawia, że komórki ulegają uszkodzeniu. Wracając więc z wakacji spaleni na skwarki wcale nie wyglądamy zdrowo, a wręcz odwrotnie. Jeśli komórki takie zaczynają się mnożyć i mutować, może dojść do powstania raka skóry.

Trudno jednak na wakacjach zrezygnować z przebywania na słońcu. Kuszą zarówno plaże, jak i ciepła przejrzysta woda, która działa jak soczewka. Warto jednak zabezpieczyć się maksymalnie, bo ilość zachorowań na nowotwory skóry wciąż rośnie. Wybierając się na urlop koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem, musi być to minimum 30 SPF, a najlepiej 50. Smaruj się nim rano, a później powtarzaj tę czynność co trzy godziny i po każdym wyjściu z wody. Aby zminimalizować ryzyko oparzeń zrezygnuj z plażowania w godzinach 11-14; słońce opala wtedy najmocniej. Na plaży wybierz raczej przyjemny cień pod parasolem niż wylegiwanie się na słońcu. Na wycieczki zakładaj zawsze kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

 Nowy-2

W ciepłym klimacie można też często doznać uczulenia na słońce – objawami są: zaczerwienienie, plamy lub wysypka. Często występują one na dekolcie czy plecach. W takim wypadku należy zrezygnować z opalania, zakrywać skórę np. bawełnianą koszulą i pić wapno, które działa odczulająco. Jeśli objawy nie przechodzą należy skonsultować się z lekarzem.”

/www.kobieta.pl/

 Nowy-3

Rak skóry …

to choroba skóry, która polega na niekontrolowanym wzroście nieprawidłowych komórek skóry. Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta, komórki nowotworowe mogą rozprzestrzenić się ze skóry na inne tkanki i narządy. Istnieją różne odmiany raka skóry. Najbardziej powszechny jest rak podstawnokomórkowy. Rzadziej diagnozuje się czerniaka, ale ten typ raka skóry jest niebezpieczniejszy. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na powrót do zdrowia, ale niewiele osób zwraca uwagę na zmiany na skórze, nawet te potencjalnie groźne.

 

 Nowy-4

Przyczyny wystąpienia raka skóry:

Większość przypadków raka skóry diagnozuje się u osób, których skóra jest regularnie poddawana działaniu promieni słonecznych

Zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek, składa się z różnych rodzajów komórek. Odmiany raka skóry klasyfikuje się w zależności od typu komórek objętych zmianami nowotworowymi. Rak podstawnokomórkowy rozwija się z nieprawidłowego rozrostu komórek w najgłębszych warstwach naskórka. Rak płaskonabłonkowy ma związek ze zmianami w komórkach nabłonkowych, które znajdują się w środkowej warstwie naskórka. Natomiast czerniak złośliwy występuje w melanocytach, czyli komórkach produkujących pigment. Ten typ raka skóry to główna przyczyna zgonów wywołanych chorobami skóry.

 Nowy-5   

Do zachorowania na raka skóry przyczyniają się następujące czynniki:

  • Jasna karnacja – osoby o stosunkowo jasnym odcieniu skóry częściej zapadają na raka skóry.
  • Czynniki genetyczne – przypadki choroby w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowania.
  • Wiek – osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na raka podstawnokomórkowego oraz raka płaskonabłonkowego.
  • Przebywanie na słońcu oraz poparzenia słoneczne – większość przypadków raka skóry diagnozuje się u osób, których skóra jest regularnie poddawana działaniu promieni słonecznych i promieniowania ultrafioletowego. Niekorzystny wpływ słońca na skórę to główna przyczyna wszystkich typów raka skóry.

Warto uświadomić sobie, że rak skóry może rozwinąć się u każdego, nawet u młodych, zdrowych ludzi o ciemniej karnacji.

Nowy-6 

Nowy-5 

Symptomy i leczenie raka skóry:

Objawy raka skóry mogą być bardzo różne. U niektórych chorych obserwuje się małe, lśniące zmiany na skórze. U innych zmiany nowotworowe mogą być czerwone i twarde, przy czym niekiedy mają tendencję do krwawienia. Wszystkie niepokojące symptomy powinny zostać zbadane przez lekarza. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na asymetrię zmian skórnych. Nie najlepszym znakiem są również nieregularne brzegi zmian oraz nierówne zabarwienie. Lekarz powinien obejrzeć również zmiany o średnicy powyżej 6 mm oraz takie, które krwawią lub nie mogą się zagoić.

Leczenie raka skóry jest uwarunkowane jego rodzajem. Bardzo często stosowaną metodą leczenia jest chirurgiczne usuwanie zmian nowotworowych. Rokowania dla pacjenta zależą od wielu czynników, między innymi od stadium zaawansowania choroby. Im wcześniej wykryty jest rak skóry, tym większe szanse na wyleczenie. Na prognozę dla chorego wpływ ma także rodzaj raka skóry. W przypadku raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego rzadko dochodzi do przerzutów, ale u chorych na czerniaka prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby jest dużo większe.

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-skory

Szczególnie chroń dzieci i młodzież.
Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

 

 

Nowy-7

Osoby posiadające znamiona barwnikowe, szczególnie te o niejednolitej barwie i nieregularnym kształcie oraz średnicy powyżej 5mm (określone mianem zespołu znamion atypowych- AMS) są 10-krotnie bardziej narażone na czerniaka złośliwego skóry. Posiadanie takich znamion wiąże się często z obciążeniem rodzinnym, koniecznością pozostawania pod stałą opieką dermatologa i unikania ekspozycji na słońce.

Nowy-8 


Zasady ochrony przeciwsłonecznej:

    • Przebywając na dworze należy chronić się przed słońcem w godzinach 11.00-15.00, kiedy narażenie na promieniowanie UV jest największe.
    • Należy nosić okulary przeciwsłoneczne i ubrania chroniące przed słońcem, starać się przebywać w cieniu.
    • Na odsłonięte części ciała używać należy kremy z filtrami przeciwsłonecznymi o wysokich faktorach (powyżej 15)

Osoby posiadające znamiona barwnikowena skórze powinny:

    • Zdecydowanie unikać narażenia na promieniowanie słoneczne
    • Unikać korzystania z solarium
    • Obserwować znamiona pod kątem zmiany wyglądu: koloru, kształtu i rozmiaru
    • Pozostawać pod stałą opieką dermatologa.

http://www.prewencja-kielce.pl/index.php/europejski-kodeks-walki-z-rakiem/zalecenia-ekwzr

 

Nowy-9 

Korzystaj ze słońca z umiarem!

Opalanie jest szkodliwe, jeśli jego dawka jest nierozsądna, przesadna. Jeśli dawkujemy sobie sensowną porcję plażowania z właściwą ochroną – bilans wychodzi na plus!
Słońce jest nam potrzebne do życia, chodzi tylko o właściwe zabezpieczenie odpowiednimi preparatami naszej skóry, okularami z filtrem – oczu, do tego – kapelusz na głowę i można się oddać wakacyjnemu rytuałowi!

 

 Nowy-10

Nowy-11 

 

 

 

Źródło: materiał pani Beata Wójcik i Lidia Jurek

Opracowanie: Lidia Jurek I Monika Kaczmarska