Senat 4Rok 2014 to czas obchodów ćwierćwiecza wydarzeń związanych z obaleniem komunizmu. Jednym z obchodzonych wydarzeń jest 25 rocznica przywrócenia Senatu w polskim porządku ustrojowym. Z tej okazji Kancelaria Senatu ogłosiła Ogólnopolski Konkurs "25 lat Senatu RP w wolnej Polsce".

Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o działalności Senatu odrodzonego w 1989 r., jego roli w demokratycznych przemianach w Polsce i ważnych inicjatywach ustawodawczych. Udział w konkursie wymagał od uczestników obszernej wiedzy na temat ustroju, systemu politycznego oraz głównych wydarzeń z dziejów III RP. Uczniowie w ramach przygotowań do udziału w konkursie poznali szczegółowo zapisy Konstytucji RP, Kodeksu Wyborczego, Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz Regulamin Senatu.

W konkursie tym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.

W pierwszym etapie Konkursu przeprowadzonym w dniu 10 stycznia 2014 roku ZSP Nr 2 we Włoszczowie reprezentowało 4 uczniów. Do drugiego- okręgowego etapu awansowało dwóch uczniów Czarnieckiego: Paweł Biskupski z klasy II AP LO i Kamil Juśkiewicz z klasy II TG. Drugi etap zmagań odbył się w Kielcach w dniu 11 marca 2014 roku. Wśród 17 uczestników Kamil Juśkiewicz zajął 2, a Paweł Biskupski 3 miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody książkowe oraz zaproszenie na uroczyste ogólnopolskie podsumowanie Konkursu w Warszawie w dniach 7 i 8 kwietnia.

7–8 kwietnia 2014 r. Senat gościł 40 laureatów ogólnopolskiego konkursu „25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce”, którzy wzięli udział w symulacji obrad Izby. Było to kolejne wydarzenie związane z obchodami 25. rocznicy odrodzenia Senatu. Warto nadmienić iż do udziału w konkursie zgłosiło się 1247 uczniów z 220 szkół ponadgimnazjalnych.

7 kwietnia 2014 r. uczestnicy symulacji: laureaci konkursu pracowali w 3 grupach: Komisji Ustawodawczej oraz klubach senatorskich: Konserwatystów i Liberałów. Podczas obrad komisji i klubów wybrano kandydatów na marszałka Izby, a także zapoznano się z projektem ustawy w sprawie ustanowienia Święta Wolności, Demokracji i Solidarności, które byłoby dniem wolnym od pracy i przypadałoby 4 czerwca, w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów do Senatu w 1989 r. Projekt realizuje postulat zawarty w petycji wniesionej do marszałka Senatu przez grupę obywateli.„Młodzi senatorowie” zapoznali się ze stanowiskiem rządu w sprawie rozpatrywanego projektu i uzasadnieniem wnioskodawcy – Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W czasie prac Komisji Ustawodawczej przygotowano jej sprawozdanie, w którym zaproponowano, aby święto to nie było dniem wolnym od pracy. 7 kwietnia 2014 r. młodzież wysłuchała także wykładów na temat procesu legislacyjnego i rozpatrywania petycji, a także praw i obowiązków senatorów i posłów, przygotowanych przez pracowników Kancelarii Senatu.

8 kwietnia 2014 r., podczas obrad plenarnych prowadzonych przez marszałka seniora, którego roli podjął się wicemarszałek Stanisław Karczewski, wybrano sekretarzy posiedzenia i marszałka Senatu młodzieżowego. Następnie rozpatrzono projekt ustawy w sprawie ustanowienia Święta Wolności, Demokracji i Solidarności. W imieniu wnioskodawców przedstawił go senator Stanisław Jurcewicz. Odpowiadał też na pytania „młodych senatorów”. W czasie burzliwej debaty zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przyjęcia projektu podnosili szereg argumentów zarówno o charakterze historycznym, społecznym, jak i ekonomicznym. Stwierdzono na przykład, że wybory 4 czerwca 1989 r. nie były w pełni wolne, a postanowienia Okrągłego Stołu dla wielu były i są nie do przyjęcia. Zwolennicy ustanowienia święta podkreślali natomiast, że jest to data symboliczna, otwierająca drogę do wolności.

Ostatecznie w wyniku głosowań „młodzi senatorowie” zdecydowali o przyjęciu projektu bez poprawek.

Obradom przysłuchiwali się senatorowie: Sławomir Preiss, Jarosław Lasecki, Piotr Zientarski i Alicja Chybicka.

Należy dodać, iż w trakcie dwudniowego pobytu w Senacie uczniowie ZSP 2 mieli także okazję zwiedzić budynek parlamentu oraz poznać wielu ciekawych ludzi, zarówno swoich rówieśników jak i polityków.

Po zakończeniu obrad plenarnych młodzieżowego Senatu podsumowano konkurs i wręczono nagrody laureatom: dyplomy, albumy o Senacie autorstwa prof. Jerzego Pietrzaka i e-booki, ufundowane przez Kancelarię Senatu.

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/senat