eo23W dniach 07-16.07. 2014 uczeń kl. I LO o profilu militarno-sportowym  Radosław Cierpica przebywał na obozie szkoleniowym na terenie jednostki 18 bat. powietrzno-desantowego w Bielsku-Białej.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Polska Świat we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej ,  które współfinansuje ww. projekt. 25 najlepszych uczniów z całej Polski przez 10 dni było „żołnierzami”

{youtube}HGxG4nQzUN4{/youtube}

Program ekspedycji był bardzo napięty . Zajęcia odbywały się w dzień a czasem i w nocy. Uczniowie poznawali zasady musztry , brali udział w zbiórkach i apelach , ćwiczyli wspinaczkę , strzelali na strzelnicy z broni krótkiej i długiej , a także brali udział w zajęciach żeglarskich.

Największym wyzwaniem dla młodzieży było szkolenie spadochronowe. Najpierw młodzi „żołnierze” uczyli się teorii , głównie zasad obowiązujących skoczka w locie i podczas lądowania , a także przeszli szkolenie praktyczne na ziemi – ćwiczenia w uprzęży , ćwiczenia na samolocie lub makiecie , nauka przyziemienia (skocznia). Trenowali też zachowanie w sytuacjach awaryjnych . Oddali w sumie 3 skoki.{youtube}YTn5RONkOTA{/youtube}

- Jest to wielka szansa dla uczniów klas militarnych , którzy wiążą swoją przyszłość z mundurem , a same skoki dowartościowują nas – młodych ludzi , gdyż są sprawdzianem naszej odwagi i odnalezienia się w sytuacjach ekstremalnych na wysokości 1000-1200 m nad ziemią , jest to  niesamowite przeżycie  – powiedział Radek po powrocie z obozu.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/ekspedycja_orlat_