SDC11065Jak co roku, w ramach nagrody za całoroczną pracę w Międzynarodowym Programie Globe uczniowie naszej szkoły wyjechali na Seminarium uczniowskie Globe Games 2014. Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z terenu całej Polski, z najaktywniejszych szkół Programu Globe.

 

 

 

 

Są to bardzo interesujące zajęcia w terenie łączące wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych przy wsparciu merytorycznym wykładowców i naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz organizatorów z Centrum Informacji o Środowisku UNEP-GRID-Warszawa.

 

Polskie Globe Games w tym roku odbyły się w Beskidzie Niskim w okolicach Iwonicza. Reprezentację naszej szkoły tworzyli uczniowie klasy IITG: Martyna Pasoń, Olga Maroń, Adam Chrzanowski. Wraz z innymi uczniami szkół ponadgimnazjalnych: z Warszawy, Bydgoszczy, Wrocławia, Przysuchy, Gdańska wchodzili w skład grupy XII. Wyjazd na seminarium to nagroda ale również przygoda i nauka w terenie. Każdego dnia uczniowie mieli do przejścia wyznaczone trasy, gdzie czekały na nich stanowiska edukacyjne z licznymi ciekawymi zadaniami.

 

Poprzez wykonywanie zadań w terenie uczniowie uczyli się pracy w grupie i mieli możliwość zapoznać się z regionem. W ramach różnych konkurencji uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce i zapoznać się z działalnością Ignacego Łukasiewicza. Mało kto wie, że to Polska stała się kolebką przemysłu naftowego… W trakcie pieszej wędrówki przez Rezerwat Skalny Prządki uczniowie zapoznali się z geologią regionu. Na Zamku w Kamieńcu uczniowie mieli krótką lekcję historii. Najtrudniej (ze względu na upał) ale zarazem najciekawiej było na Meteorologicznej Stacji Badawczej SolarAOT w Strzyżowie.

 

Dzięki pomocy dr hab. Krzysztofa Markowskiego oraz doktorantów UW uczniowie mogli sprawdzić stan atmosfery przy użyciu odpowiedniej aparatury. Kolejną lekcją historii było zwiedzanie bunkra kolejowego w Strzyżowie (w dniach 27-28.08.1941r., w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”). Bardzo miłym elementem była również wycieczka do Huty Szkła w Rymanowie. Mogliśmy zobaczyć jak powstają różne formy ze szkła oraz na czym polega praca w hucie szkła.

 

Najprzyjemniejszym jednak elementem było podsumowanie i ogłoszenie wyników. Grupa XII w skład której wchodzili uczniowie naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce! Uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Opłaca się pracować przez cały rok szkolny aby później odbierać takie nagrody.

 

 

Zapraszam wszystkich uczniów na stronę internetową Programu GLOBE http://globe.gridw.pl/ oraz zajęcia dodatkowe organizowane w naszej szkole, podczas których uczniowie poznają metody badań środowiska oraz dokonują analizy zmian zachodzących w przyrodzie.

 

 

Warto również wspomnieć, że w kwietniu tego roku nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Ambasady Amerykańskiej za aktywny udział uczniów naszej szkoły w Programie GLOBE.

 

 

 

 

Koordynator szkolny Programu GLOBE

w ZSP Nr 2 we Włoszczowie

Elżbieta Walczak-Miszczak