Bydgoszcz 1 W dniu 9 kwietnia 2014 r. w Bydgoszczy odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach. Uczniowie ZSP NR 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce nagrodzonych osób. Sebastian Kłudziak (tegoroczny maturzysta z klasy Technikum Agrobiznesu) zajął 7 miejsce. Jego młodsi koledzy Paweł Biskupski (II klasa administracyjno-prawna LO) – 8 miejsce a Paweł Czaja – uczeń klasy III Technikum Geodezyjnego uzyskał 9 lokatę.

Uczniowie z Koniecpolskiej 40 już marcu 2014 r. zapewnili sobie awans do finału konkursu rywalizując z grupą ponad 300 młodych historyków z całej Polski. Tylko 18 osób dotarło do finału ogólnopolskiego, który przygotowywany jest przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Egzamin finałowy prowadzą pracownicy naukowi UKW. Przeprowadza się go w tradycyjny – aczkolwiek już rzadko spotykany sposób – w formie wyczerpującego egzaminu ustanego. Obejmuje on zakres pytań związanych z kulturą, gospodarką i polityką, głównie XIV wieku.

Uczniowie Czarnieckiego wraz z opiekunem mieli również okazję zwiedzić Stare Miasto w Bydgoszczy i przepięknie odrestaurowaną Wyspę Młyńską (lokalną perełkę architektury).

(oprac. C.Świetlicki)

Bydgoszcz 1

Uczniowie Czarnieckiego: S. Kłudziak, P. Biskupski, P. Czaja przed budynkiem Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy tuż po zakończeniu ogólnopolskiego finału konkursu

Bydgoszcz 2

Uczniowie Czarnieckiego w trakcie zwiedzania Wyspy Młyńskiej (w tle wielkie Młyny Rothera z XIX w.)