BSP logo-2014W dniach 13-14 grudnia 2014 r. Próbna Włoszczowska Drużyna Wędrownicza ZHP im. Hieronima Szafrańca przy ZSP Nr 2 uczestniczyła w uroczystościach przekazania/odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju dla Polski.

Drużyna w składzie: dh Natalia Gacia, dh Aleksandra Jach, dh Dagmara Kabała, dh Diana Karpińska, dh Ilona Perz, dh Gabriela Pustuł, dh Roksana Pustuł, dh Sylwia Wargacka, dh Anna Woźnica, dh Sedastian Nocoń, dh Rafał Pacanowski, w sobotni wieczór wzięła udział w „Ogniobraniu”, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

Późną nocą Drużyna udała się na miejsce swojego kwaterunku, którym był gościnny Dom Misyjny Księży Werbistów bł. Józefa z Szantungu, przy ulicy Struga w Zakopanem.

W niedzielę, o poranku, Drużyna wybrała się na wycieczkę krajoznawczą na Gubałówkę, gdzie miała możliwość przypomnieć sobie walory turystyczne, krajobrazowe panoramy całych polskich Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego.

Punktem głównym wyjazdu naszej Drużyny był udział w Betlejemskim Zlocie w kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju na Polanie Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej. Koncelebrę uroczystej Mszy Świętej odprawili księża: Wojciech Jurkowski SAC – kapelan Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Sebastian Nocoń – przyboczny PWDW przy ZSP Nr 2 we Włoszczowie. W zlocie udział wzięła także hm. Małgorzata Sinica – naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, którą nasza Drużyna miała okazję poznać osobiście.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Udział w tym wydarzeniu jest niezwykle cenny dla całej PWDW przy ZSP Nr 2 i z pewnością stanie się inspiracją do dalszego działania. W najbliższym czasie Harcerze rozniosą BŚP do władz powiatowych i gminnych z terenu powiatu włoszczowskiego, a także innych instytucji publicznych oraz do mieszkańców powiatu i swoich własnych rodzin.

Ogniobranie w Sanktuarium na Krzeptówkach

Wycieczka krajoznawcza na Gubałówkę

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/rafalp/ZHP/zdjecia/2014/10_-_BSP_2014/gubalowka

Zlot Betlejemski na Głodówce