DSC 0007W dniu 26 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie odbył się II Włoszczowski Maraton Humanistyczny. Okazją do zorganizowania tego konkursu był obchodzony pod koniec marca Tydzień Kultury Języka Polskiego. W zmaganiach wzięło udział 27 uczniów z 9 gimnazjów z terenu powiatu włoszczowskiego (PG Dobromierz, PG Nr 1 Koniecpol, PG Konieczno, PG Kurzelów, PG Nagłowice, PG Oleszno, PG Secemin, PG Nr 1 Włoszczowa i PG Nr 2 Włoszczowa).

Zmagania konkursowe miały charakter rywalizacji drużynowej. Uczestnicy Maratonu odpowiadali na pytania prezentowane w formie multimedialnej. W ciągu prawie dwugodzinnych zawodów poszczególne drużyny odpowiedziały na 56 pytań zaprezentowanych w czterech rundach. Pytania obejmowały zagadnienia z zakresu historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Nowością w tegorocznej edycji były pytania związane z filmowymi ekranizacjami lektur oraz zadanie muzyczne polegające na rozpoznaniu motywu na podstawie melodii. Rywalizacja między drużynami stała na bardzo wysokim poziomie. Świadczyły o tym końcowe wyniki i niewielkie różnice punktowe między poszczególnymi ekipami.

Zwycięstwo w II Włoszczowskim Maratonie Humanistycznym odniosła drużyna gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum Nr 1 we Włoszczowie: Karolina Rojek, Michał Ślęzak, Inga Wójcik; opiekun: Elżbieta Piech. Drugie miejsce zajęła drużyna PG Kurzelów: Izabela Nicia, Katarzyna Pakosz, Adriana Rutkowska; opiekun: Beata Janaczek, a trzecie drużyna PG Oleszno: Kamil Jurek, Magdalena Rogala, Mateusz Sitkowski; opiekun: Ryszard Kowalczyk.

Wszyscy uczestnicy Maratonu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Urząd Gminy we Włoszczowie, Urząd Gminy w Krasocinie, Urząd Gminy w Seceminie, Bank Spółdzielczy we Włoszczowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczestnicy Maratonu Humanistycznego obejrzeli również wystawę okolicznościową poświęconą czasom PRL-u. Wystawę przygotowali uczniowie ZSP 2 Włoszczowa pod kierunkiem Rafała Pacanowskiego. Organizatorami maratonu byli: Joanna Krawczyk-Bartos (nauczyciel j. polskiego), Artur Szczukocki, Cezary Świetlicki, Rafał Pacanowski - nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie i elementów prawa ZSP Nr 2 we Włoszczowie. Współorganizatorem konkursu było Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Starosta Włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, Burmistrz Gminy Włoszczowa Bartłomiej Dorywalski, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, Wójt Gminy Secemin Sławomir Krzysztofik, Bank Spółdzielczy we Włoszczowie, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Prezes Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego Marcin Drążyk.

Uroczyste podsumowanie zmagań oraz wręczenie nagród i upominków uczestnikom II Włoszczowskiego Maratonu Humanistycznego odbyło się w obecności następujących osób: Roman Wojtalczyk- Sekretarz Powiatu Włoszczowskiego; Artur Kowalczyk- Prezes Banku Spółdzielczego we Włoszczowie; Marek Ledwoch- Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie; Elżbieta Niźnik- Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie: Marcin Drążyk- Prezes Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/maraton_humanistyczny