dreszczykStowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków, jako organizator konkursu literackiego i wydawca publikacji, przekazało do naszej szkoły miły upominek w darze – pięknie wydaną książkę z pokonkursowymi „niesamowitymi” opowieściami uczestników…

 

 

 

bibl1 

 

„Opowieści z dreszczykiem”  to wydawnictwo pokonkursowe. Znalazło się w nim 37 wybranych prac literackich nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i dorosłych na konkurs literacki zorganizowany przez Stowarzyszenie z Radkowa.

 

Jak podaje we wstępie pani Magdalena Hankiewicz, jest to „trzydzieści siedem „nawiedzonych” literackich historii z całego powiatu, inspirowanych lokalnymi podaniami, opowieściami pełnymi grozy, z motywami duchów, topielic, różnorakich zjaw i innymi nadprzyrodzonymi istotami…”

 

Wśród nich są, co bardzo nas cieszy, prace przygotowane przez naszych uczniów - aktualnych i absolwentów. G R A T U L U J E M Y!

Możemy więc przeczytać opowieści napisane przez: Magdalenę Ślęzak, kl. I bio LO (II miejsce), Emilię Kowalczyk, kl. III ap/ma LO (III miejsce), Angelikę Kitę, kl. II TE/TI (wyróżnienie), Aleksandrę Lichosik, kl. I ap/dj LO (wyróżnienie), Katarzynę Delczyk, kl. III ap/ma LO, Ewelinę Lesiak, kl. II ap/mat LO, Adrianę Miśtal, kl. I bio LO, Mariolę Książek, absolwentkę Liceum Ekonomicznego z 2005 r.

Przyjemnie jest wziąć do ręki tę ciekawą i starannie wydaną książkę! Na dodatek urzeka pięknymi ilustracjami i okładką autorstwa pana Zdzisława Puchały, twórcy ludowego z Kossowa, znanego poety, malarza i rzeźbiarza…

 

Przytoczmy fragmencik jednej z opowieści, by przekonać się, jak pracowała wyobraźnia młodego twórcy…

„… Usłyszałam ją z ust mojego dziadka, a on z kolei dowiedział się o niej od swojej babci, która była uczestnikiem tych wydarzeń. Jest to opowieść o skarbie ukrytym przez powstańców styczniowych. Otóż na rozstajnych drogach, które łączyły cztery wsie: Marianów, Gnieździska, Skorków i Mieczyn usypane były cztery duże kopce ziemi. Te pagórki istnieją do dziś i właśnie obok ich miał być zakopany skarb, który uciekający powstańcy ukryli przed wrogami. Mówiono, że skarb jest zaklęty i pilnują go ciemne moce…"

(autor: Ola Lichosik, Borowiec, ZSP nr 2 kl. I ap/dj LO; wyróżnienie)

 

Przyjemnej lektury… i dreszczyku emocji…!

 

 

opzdr

 

 

 

Opracowanie: na podstawie informacji pani Elżbiety Niźnik - pani Lidia Jurek i pani Monika Kaczmarska