katyn1

Mija 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej…

Mordu dokonanego przez sowieckich oprawców NKWD na tysiącach żołnierzy polskich, oficerach, policjantach, funkcjonariuszach państwowych…

P A M I Ę T A M Y!

 

 

 

 

 

 

 

katyn2

 

„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta

pod pozorem niczym nieograniczonej wolności.

Nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy,

która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem

i stanowi o jego człowieczeństwie.”

Jan Paweł II

 

KATYŃ – niezabliźniona rana…

 

Po 17 września 1939 r. do sowieckiej niewoli trafia 240 - 250 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, w tym ok. 15 000 oficerów. Sowieci, tak jak i Niemcy, zwalczają wszelkie przejawy polskiej akcji niepodległościowej na zagarniętych ziemiach, eliminują elitę intelektualną państwa polskiego…

Sieć obozów dla polskich jeńców wojennych: Kozielsk, Pawliszczew Bor, Juchnów, Kalinin (Twer), Ostaszków, Wołogda, Griazowiec, Juża, Oranki, Putywl, Kozielszczyzna, Starobielsk…

75 lat temu… Wiosna, rok 1940… Sowieckie siły NKWD przystępują do wykonania poleceń Stalina i Berii, i w okresie od 5 marca do początku czerwca bestialsko mordują co najmniej 22 079 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w tym ok. 15 000 wojskowych, policjantów, żandarmów, funkcjonariuszy państwowych oraz od 7 616 do ok. 8 500 polskich cywilów…

I miejsca pochówku pomordowanych wiosną 1940 roku polskich jeńców wojennych: Piatichatki, Charków, Miednoje, wreszcie las katyński. KATYŃ – symbol Kaźni Polaków na Wschodzie, na nieludzkiej ziemi…

Niemcy dopiero po swojej klęsce pod Stalingradem w 1943 r. przypominają sobie o lesie w Katyniu, o ciałach żołnierzy w polskich mundurach, o których usłyszeli od miejscowych rok wcześniej. Rozpoczynają ekshumację.13.04.1943 r. Berlin ogłasza przez radio, że odnaleziono w lesie katyńskim koło Smoleńska zbiorowe mogiły, w których może spoczywać ok. 12 000 ciał polskich żołnierzy wymordowanych przez Rosjan…

Po wojnie, przez kilkadziesiąt lat władze ZSRR zacierały ślady tego państwowego ludobójstwa, jednej z najokrutniejszych zbrodni w historii powszechnej. Dopiero 13.04.1990r. Michaił Gorbaczow przyznał: „…odpowiedzialność za mord katyński ponosi ZSRR…”

P A M I Ę T A M Y…

 

katyn3 

 

10.04.2015 r., w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i w 5. rocznicę Katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem…

 

Bardzo pogodny, wiosenny, słoneczny kwietniowy poranek. Jeden ze zwykłych szkolnych dni w „Czarnieckim”…

Spokojny w swej codzienności, przebiegający według ustalonego rytmu…

Przez uchylone okna dobiegają odgłosy szkolnego życia: głosy nauczycieli, czasem można usłyszeć, jak mówi, odpowiada (?) któryś z uczniów…

Na chwilę ruszyliśmy ze szkolnych ław i w imieniu całej naszej społeczności wraz z towarzyszącymi nauczycielami, p. Markiem Ledwochem, Dyrektorem szkoły oraz ks. Sebastianem Noconiem i p. Arturem Ślęzakiem, katechetami, poszliśmy ze „światłami pamięci” pod szkolne miejsca pamięci narodowej – trzy Dęby Pamięci i Tablice na frontonie szkoły po to, by chwilą zadumy, słowami modlitwy, płomieniami zniczy otoczyć te miejsca, ogarnąć myślą i uczcić pamięć Tych, co polegli w 1940 r. i w 2010 r. na Wschodzie…

 

katyn4

 

 

„Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej Ziemi Włoszczowskiej pomordowanym przez NKWD

w Twerze i innych miejscach Kaźni na Wschodzie wiosną 1940 roku”

(fragm. napisu na Tablicy ufundowanej 17.09.2009 r.)

 

 

„Dąb Pamięci – posadzony dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Franciszka Piernika s. Tomasza ur. 29.08.1893 r. w Brzostkowie zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w r. 1940 przez NKWD.”

 

„Dąb Pamięci – posadzony dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Józefa Orła s. Józefa ur. 26.09.1895 r. w Woli Wiśniowej zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w r. 1940 przez NKWD.”

 

katyn5

 

 

„Dąb Pamięci – posadzony dla uhonorowania Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prof. dr hab. Lecha Kaczyńskiego i Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Przemysława Gosiewskiego

oraz 94 Ofiar

katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dn. 10.04.2010 r.”

 

katyn6

 

(fragm. napisów na Kamieniach przy Dębach Pamięci, ufundowanych 27.04.2010 r.)

 

 

„I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zabić

Nie chciała ulec przemocy.

I woła o sprawiedliwość

I prawdę po świecie niesie…

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie.”

 

 

(Feliks Konarski „Katyń”)

 

 

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

 

 

Przypominamy…

 

katyn7 

 

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/rocznica_katynia2015

 

 

poczet

 

Poczet Sztandarowy ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Włoszczowie: chorąży i asysta - uczniowie kl. III sportowo-militarnej LO; stoją od lewej: Michałek Konrad, Machnik Mateusz, Struzik Damian, Grządziel Daniel, Zieliński Aleksander; Uroczystość 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej; Włoszczowa, 13.04.2015 r.

 

 

 

Źródło:

materiały od pana Marka Ledwocha

„Katyń. Golgota Wschodu”, Warszawa, MEN, 2001, ISBN 88035-37-1

„Mówią Wieki”. Magazyn Historyczny, 2010 nr 4

Opracowanie: pani Lidia Jurek i pani Monika Kaczmarska