P5300003   W dniach 8-11.06.2013 roku uczniowie Technikum Geodezji – Martyna Pasoń, Olga Maroń oraz Kamil Juśkiewicz pod opieką pani Elżbiety Walczak-Miszczak brali udział w Warsztatach Programu Globe Globe Games 2013 Darłowo.

     Były to już szesnaste z kolei warsztaty dla uczniów szkół biorących udział w Programie GLOBE.

W tym roku mieliśmy okazję badać polskie wybrzeże. Uczestnictwo w warsztatach potwierdziło 46 szkół z całej Polski (łącznie 240 osób). Po dotarciu do Darłówka uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego.

     Tematyka tegorocznych Globe Games dotyczyła Badawczej Kampanii Klimatycznej, w której od września będzie uczestniczyć nasza szkoła.

     Młodzież przez dwa dni brała udział w zajęciach terenowych. Wszystkich uczniów podzielono na zespoły 16-18 osobowe, biorąc pod uwagę dany etap edukacyjny. Podczas zajęć w terenie należało wykonać odpowiednie zadania. Treści zadań dotyczyły między innymi:

- obliczania albedo danej nawierzchni przy użyciu pirometru,

- badania efektu cieplarnianego przy użyciu pirometru i luksomierza,

- obliczania wysokości i rodzaju chmur na podstawie wskazań pirometru,

- badania pH wody oraz określanie stopnia zanieczyszczenia wody,

- wskazania i opisania elementów polskiego wybrzeża,

- obliczania kąta elewacyjnego Słońca,

- scharakteryzowania roślinności polskiego wybrzeża,

- obliczania wysokości drzew, określania wieku drzew,

- ćwiczenia z GPS,

- ćwiczenia przy użyciu kompasu,

- nawigacji na statku szkoły morskiej w Darłowie,

- zakładania MURu (Morski Ubiór Ratunkowy).

     Praca w grupach dała możliwość współpracy uczniom różnych szkół oraz sprawdzenia wiedzy na wybrane tematy z ćwiczeń. Każdy dzień był wypełniony wieloma atrakcjami, przygotowanymi przez współorganizatorów – Zespół Szkół Morskich w Darłowie. Mieliśmy możliwość zobaczyć akcję ratunkową na morzu przeprowadzoną przez SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa). Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu nawigacji na statku szkoleniowym Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Przydała się wiedza z zajęć przedmiotów zawodowych w zakresie geodezji, ponieważ uczniowie naszej szkoły doskonale poradzili sobie z określaniem współrzędnych, obliczaniem odległości i azymutów oraz obliczaniem kursu statku. Kolejnym zadaniem, w którym mogli sprawdzić się nasi uczniowie było robienie węzłów. Po krótkiej lekcji uczniowie potrafią już wykonać węzeł ratowniczy.

     Przydała się również znajomość historii – Kamil Juśkiewicz bez problemu rozwiązał zadania dotyczące czasów II wojny światowej. Uczniowie uczestniczyli w krótkiej pogadance przygotowanej przez miłośników historii regionu oraz zwiedzili bunkry wojskowe.

     Ciekawym elementem w pasie polskiego wybrzeża są farmy wiatrowe. Organizatorzy przygotowali również zadania dotyczące fizyki i wykorzystania źródeł odnawialnych. Przedstawiciel firmy zajmującej się budową i konserwacją farm wiatrowych doskonale wyjaśnił zasadę działania takiego wiatraka. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak zbudowany jest wiatrak wchodząc do jego wnętrza. Niestety cały główny mechanizm znajdował się na wysokości 80 metrów i przy możliwości windy zamontowanej w wiatraku (na 2 osoby) zabrakłoby czasu dla wszystkich uczestników na zapoznanie się z budową tych elementów. Jednak możliwość zobaczenia z bliska takiego wiatraka oraz całej farmy wiatrowej dała nam rzeczywisty obraz jej funkcjonowania.

     W przeddzień zakończenia warsztatów tramwajem wodnym popłynęliśmy do Darłowa. Uczniowie Zespołu Szkół Morskich oprowadzili nas po mieście oraz zaprosili do swojej szkoły.

     Niezapomnianym wrażeniem będzie zapewne musztra paradna wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Morskich oraz uczestnictwo w szantach na terenie szkoły.

     Miłym zakończeniem Globe Games 2013 był wspólny grill i szanty. Uczniowie z różnych szkół mogli wymienić się doświadczeniami zdobytymi podczas tegorocznych warsztatów. Nowe znajomości mogą nawet zaowocować trwałymi przyjaźniami.

     Udział w tego typu warsztatach rozwija uczniów, uczy pracy zespołowej i daje nowe doświadczenia, które na pewno przydadzą się w życiu.

     Jest mi bardzo miło, że w naszej szkole jest młodzież, która aktywnie uczestniczy w badaniu środowiska. Od września uczniowie będą mogli nabyć nowe umiejętności, które pozwolą im zrozumieć skutki zmian jakie zachodzą w naszym klimacie. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do zajęć w terenie.

     Dla najaktywniejszych uczniów z różnych szkół istnieje możliwość odbycia stażu w Zakładzie Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszam!

Elżbieta Walczak-Miszczak

 

Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

                                                       KONFUCJUSZ

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/zdjecia