Dnia 5 czerwca 2013 roku 19 osobowa grupa uczniów klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu administracyjno- prawnym odwiedziła Areszt Śledczy w Kielcach. Uczestnicy wycieczki w ramach lekcji prawa zapoznali się z terenem jednostki penitencjarnej oraz panującymi zasadami i warunkami odbywania kary pozbawienia wolności.

Dzięki uprzejmości por. Katarzyny Pochopień i ppor. Honoraty Kopacz podczas kilkugodzinnej wizyty nasi przyszli prawnicy mogli przekonać się, na własne oczy jak działa system więziennictwa w Polsce. Panie omówiły zagadnienia z zakresu charakterystyki jednostki i jej przeznaczenia. W ramach spotkania młodzież zwiedziła oddział terapeutyczny, pole spacerowe a także została zaproszona przez osadzonych do celi mieszkalnej. Uczestnicy wycieczki zadawali wiele pytań dotyczących specyfiki pracy służby więziennej, odziaływań resocjalizacyjnych, oraz codziennego życia skazanych. Por. Katarzyna Pochopień i ppor. Honorata Kopacz udzieliły dokładnych odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

W drugiej części spotkania mającej także charakter profilaktyczny odbyła się rozmowa ze skazanym p. Marcinem. Osadzony przybliżył nam warunki życia w izolacji penitencjarnej oraz odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Spotkanie to było swoistego rodzaju przestrogą dla biorącej w nim udział młodzieży szkolnej oraz ostrzeżeniem przed konsekwencjami uzależnienia od narkotyków.

Zorganizowana wycieczka miała nie tylko charakter edukacyjny, ale i również była źródłem niezapomnianych wrażeń dla wszystkich uczestników.

Pragniemy podziękować por. Katarzynie Pochopień i ppor. Honoracie Kopacz za bardzo uprzejme przyjęcie, poświęcony czas i ciekawą lekcję. Chcemy również podziękować pracownikom służby więziennej a także osadzonemu p. Marcinowi.