DSC01910Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen… - płonące światełka na choince już po raz drugi stały się mottem Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim, który miał miejsce 19 grudnia 2012r. w miejskim Domu Kultury we Włoszczowie.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego. Koncepcja naszego przedsięwzięcia i owo kolędowanie w języku niemieckim udowadniają tezę, że nauka języków obcych to nie tylko konwencjonalne lekcje, polegające na „ukrzesłowieniu” ucznia, ale szeroko pojęte zdobywanie wiedzy na temat tradycji, zwyczajów i kultury danego obszaru językowego.

Święta Bożego Narodzenia stanowią wyjątkowy okres w ciągu roku, otaczający magiczną, tajemniczą atmosferą i niezwykłą symboliką, roztaczający ciepło, miłość, wzajemne poszanowanie. To czas niezwykły, związany z tradycjami i zwyczajami, które mimo, że odnoszą się do tego samego święta, różnią się sposobem celebrowania. Specyfikę owego świętowania w mroźnej Rosji, gorącej Hiszpanii, romantycznej Francji oraz krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych mogliśmy poznać podczas prezentacji multimedialnych, emitowanych jako przerywniki konkursu.

II Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W bieżącym roku wzięło w nim udział ogółem 15 uczestników, których oceniało profesjonalne jury w składzie:

przewodniczący pan Zbigniew Woldański – instruktor tańca w Domu Kultury we Włoszczowie oraz członkowie jury:

pani Krystyna Patyńska – nauczyciel języka niemieckiego w ZSP nr 2 we Włoszczowie

pan Sylwester Roch Kowalski – dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie,

pan Marcel Frej – nauczyciel języka francuskiego i hiszpańskiego w ZSP Nr2 we Włoszczowie.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom oraz sposób aranżacji wykonywanych utworów, jury miało niecodzienne zadanie. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców: pierwsze miejsce w kategorii gimnazjów zdobyła Natalia Gacia z Publicznego Gimnazjum w Olesznie, która wystąpiła z pastorałką „Du, lieber Weihnachtsmann”, drugie miejsce przypadło Patrycji Piątek z Publicznego Gimnazjum Nr 2 we Włoszczowie za wykonanie najpiękniejszej, a zarazem najstarszej kolędy niemieckiej – „Stille Nacht”. Trzecie miejsce zajęli exekwo Wiktoria Zawada z Publicznego Gimnazjum Nr 2 we Włoszczowie, która zaśpiewała kolędę „Kling Glӧckchen, klingelingeling” oraz Jakub Adamus z Publicznego Gimnazjum Nr 1 we Włoszczowie, który wystąpił w pastorałce „O Tannenbaum”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano tylko pierwsze miejsce, które zajęła uczennica klasy II liceum ZSP Nr 2 we Włoszczowie, Agnieszka Wytrych.

Podczas, gdy jury skrupulatnie obradowało, nasi widzowie mogli podziwiać występ małej grupy teatralnej, która przedstawiła inscenizację znanej wprawdzie wszystkim z dzieciństwa, ale nieco uwspółcześnionej wersji bajki o Czerwonym Kapturku. Jak każda bajka, tak i ta niosła ze sobą pewien przekaz: chociaż postaci posługiwały się różnymi językami, to nie miały najmniejszych problemów z porozumiewaniem się. Chcieliśmy w ten sposób uświadomić naszym widzom, iż języki obce „nie są nam obce” i nie stanowią bariery w kontaktach codziennych.

Meritum konkursu stanowiło naturalnie rozdanie laureatom cennych nagród oraz dyplomów uczestnictwa i innych świątecznych upominków, którego dokonali przedstawiciel Starostwa Powiatowego, Kierownik Wydziału Oświaty, Pan Robert Ślęzak, dyrektor ZSP Nr 2 Pan Marek Ledwoch, Wicedyrektor ZSP Nr 2 Pani Elżbieta Niźnik, przewodniczący i członkowie jury oraz pomysłodawczynie i zarazem organizatorki konkursu – nauczycielki języka niemieckiego z ZSP Nr 2 we Włoszczowie, Magdalena Michałek, Katarzyna Bąk, Agnieszka Antońska i Lena Gąsior. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim życzliwym partnerom naszego przedsięwzięcia, którzy przyczynili się w różny sposób do uświetnienia imprezy. Dziękujemy Panu Dyrektorowi, Markowi Ledwochowi i Radzie Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 za zasponsorowanie głównej nagrody w konkursie – tabletu, Panu Burmistrzowi Miasta Włoszczowa za ufundowanie nagród – MP4 oraz słuchawek, Panu Dyrektorowi kina „MUZA”, który ufundował 4 bilety na dowolnie wybrany film, a także udostępnił nam salę kinową na przeprowadzenie konkursu, Panu Dyrektorowi MOSiR za ufundowanie sześciu biletów wstępu na basen, nauczycielkom języka niemieckiego w ZSP Nr 2, które zasponsorowały nagrody książkowe oraz pendrive, jak również firmie ZPUE za przekazanie wielu gadżetów firmowych.

Konkurs zakończył się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie szkolnego zespołu Ritzy. Magia świąt pozostała na dłużej, bowiem po konkursie wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami mogli skosztować wspaniałych babeczek oraz pachnących kolorowych pierniczków, przygotowanych specjalnie na tą okazję przez uczennice Technikum Żywienia z ZSP Nr 2. Miłe rozmowy przy herbatce, nowe znajomości i rozbrzmiewające w tle kolędy wprowadziły wszystkich w piękny, świąteczny nastrój.

Pozostając w owym świątecznym nastroju organizatorzy konkursu życzą, aby magiczna noc wigilijnego wieczoru przyniosła pokój i radość, by każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyła własnym pięknem, a Nowy Rok obdarował nas wszystkich pomyślnością i szczęściem.

Magdalena Michałek

Katarzyna Bąk

Czerwony Kapturek z mama HIszpanka

Laureatka II Powiatowego Konkursu Koled i Pastoralek w jezyku niemieckim - Natalia Gacia z PG w Olesznie