054W dniu 15 października 2012 roku klasa I Liceum Ogólnokształcącego o nachyleniach administracyjno - prawnym i medialno - artystycznym odbyła wycieczkę tematyczną do Kielc.

W wycieczce tej udział wzięli również przedstawiciele samorządu szkolnego i zespół redakcyjny gazetki szkolnej Byle do piątku.

Pierwszym punktem wizyty w Kielcach był udział młodzieży naszej szkoły w Lekcji o samorządzie zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Podczas spotkania pracownik Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Marek Jarco przybliżył młodzieży pracę i zadania wykonywane przez marszałka oraz Zarząd Województwa. Uczniowie mogli dowiedzieć się również czym zajmują się poszczególne departamenty urzędu a także jakie kompetencje posiada Sejmik. Z zainteresowaniem przysłuchiwali się przytaczanym przez prowadzącego przykładom z codziennej pracy samorządu.

Młodzież obejrzała także filmy ukazujące korzyści, które wynikają z utrzymania w 1998 roku naszego województwa na mapie administracyjnej kraju oraz kluczowych inwestycji przeprowadzonych w regionie w ostatnich latach z wykorzystaniem funduszy UE. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu na temat publicystyki samorządowej.

Kolejnym miejscem, które odwiedziła młodzież naszej szkoły była redakcja popularnego w naszym regionie dziennika Echo Dnia. Gospodarz spotkania, redaktor Krzysztof Wieczorek zapoznał uczniów ze specyfiką pracy dziennikarza, trybem powstawania gazety oraz urokami i mankamentami pracy w lokalnej prasie. Uczniowie poznali także pomieszczenia redakcji Echa Dnia.

Uczestnicy wycieczki złożyli również wizytę w ośrodku regionalnym telewizji - TVP Kielce. Ta część wycieczki dla większości uczniów stanowiła największą atrakcję. Mogli oni nie tylko dowiedzieć się jak działa telewizja od kuchni, ale również sprawdzić swoje siły przed kamerą, w świetle jupiterów. Niespodzianką dla młodzieży i opiekunów był późniejszy fakt, iż w wydaniu popołudniowym i wieczornym Informacji Kieleckich ukazał się materiał dokumentujący ich wizytę.

Zwieńczeniem pobytu w stolicy naszego województwa był udział młodzieży w seansie filmowym w kinie Helios. Większość uczestników (głównie dziewczyny) obejrzała komedię romantyczną Manhattan- Paryż, natomiast kilkanaście osób wybrało kino akcji- film Uprowadzona 2.

Na zakończenie warto dodać, iż wycieczka przebiegała w bardzo dobrej, radosnej atmosferze, a jej uczestnicy wyrażali duże zadowolenie z takiej formy edukacji.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/kasia_t/wycieczka_kielce