pomnik_czarniecki_mini

W niedzielę, 23 września 2012 r., odbyły się w Czarncy uroczyste obchody 20-ej rocznicy istnienia Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Udział w tych uroczystościach wzięli przedstawiciele ZSP 2 we Włoszczowie: wicedyrektor Piotr Suliga, nauczyciele: Marianna Tomczyk, Stanisław Mulewicz, Cezary Świetlicki i Artur Szczukocki, poczet sztandarowy pod opieką pani Lidii Jurek, w składzie: Agnieszka Nofińska (III TOR), Kinga Nofińska (IV TAK) i Dominik Turczyn (III TI) oraz delegacja samorządu szkolnego: Paweł Kwietniewski-Futerski i Mateusz Posmyk. Ponadto naszą szkołę reprezentowała grupa młodzieży. W trakcie tej uroczystości młodzież naszej szkoły przedstawiła rys historyczny oraz efekty dotychczasowej działalności Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego (Karolina Wójcik z klasy I AP/MA LO i Martyna Fatyga z klasy II AP LO). W dalszej części tego wydarzenia uczeń Szymon Jachowicz (klasa I AP/MA LO) i uczennica Emilia Kowalczyk (klasa I AP/MA LO) wystąpili z krótką prezentacją na temat życia i działalności Hetmana Stefana Czarnieckiego. W końcowej fazie pierwszej części niedzielnych obchodów uczennice klasy I AP/MA LO: Olga Staciwa, Aleksandra Wyciszkiewicz i Ewa Staszczyk zaprezentowały twórczość poetycką związaną tematycznie z postacią patrona naszej szkoły. Warto również dodać, iż uczniowie ZSP 2 tworzyli skład pocztu flagowego (Marlena Magdziarz - I BIO LO, Angelika Trojszczak - I AP/MA LO i Kamil Bernat - II AP LO).

W trakcie uroczystości Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 znalazł się w gronie instytucji uhonorowanych dyplomem i pamiątkowym, okolicznościowym medalem za dotychczasową współpracę ze stowarzyszeniem, na czele którego stoi pan Zygmunt Fatyga.

Druga część niedzielnego wydarzenia związana była z odsłonięciem tablicy upamiętniającej osoby zasłużone w kultytowaniu pamięci po hetmanie Stefanie Czarnieckim. Na płycie wykonanej z granitu szwedzkiego według projektu Zygmunta Fatygi, którą ufundowało towarzystwo oraz gmina Włoszczowa znalazły się nazwiska byłych urzędników państwowych, ofiar katastrofy smoleńskiej (Przemysława Gosiewskiego, Andrzeja Przewoźnika, Aleksandra Szczygło, biskupa Tadeusza Płoskiego), wojskowych (Krzysztofa Pajewskiego, Bronisława Lubienieckiego), księży (Hipolita Grochulskiego, Karola Rogalskiego, Edwarda Skotnickiego) oraz kierownika czarnieckiej szkoły Stanisława Sowińskiego. Na tablicy widnieje napis: "Jak Czarniecki wierni do końca Ojczyźnie. Połączył ich Hetman”. Na zakończenie uroczystości delegacja społeczności szkolnej ZSP 2 złożyła wiązankę kwiatów pod wspomnianą tablicą.