zz-drzwi

Jak co roku, w marcu, przez trzy dni w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie trwały Dni Otwarte. W tym czasie szkołę odwiedziło blisko pół tysiąca gimnazjalistów z terenu powiatu włoszczowskiego oraz powiatów ościennych (z gmin: Kluczewsko, Krasocin, Moskorzew, Radków, Secemin, Włoszczowa, Oksa, Żytno, Przedbórz, Koniecpol, Łopuszno).

Wydarzenie rozpoczynała „Kabaretowa scena Dwójki” w wykonaniu uczniów klasy pierwszej administracyjnoprawnej i pierwszej biomedycznej, co wprawiło wszystkich w radosny i pogodny nastrój. Młodzież z „Czarnieckiego”, pod opieką polonistki – Katarzyny Knap-Raczyńskiej, wykazała się dużymi zdolnościami aktorskimi, a także pomysłowością w doborze repertuaru, który miał na celu parodię sztuk Szekspira i Fredry.

Kolejnym punktem było zwiedzanie poszczególnych klasopracowni, których opiekunowie przygotowali przedmiotowe prezentacje, zachęcając jednocześnie do wyboru profilu znajdującego się w ofercie szkoły na rok szkolny 2012/2013. Placówka wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży oraz potrzebom rynku pracy proponuje kontynuowanie nauki na wielu ciekawych nachyleniach i kierunkach w dwóch typach szkół. W II Liceum Ogólnokształcącym oferowane jest aż 7 nachyleń: administracyjnoprawne, biomedyczne, ogólne, sportowo-militarne, turystyczno-językowe. Nowością będą nachylenia: matematyczne i medialno-artystyczne. Z kolei w Technikum Nr 1 można kształcić sięw 10 następujących zawodach: technik agrobiznesu, architektury krajobrazu, ekonomista, geodeta, handlowiec, informatyk, ochrony środowiska, organizacji reklamy, rolnik oraz żywienia i usług gastronomicznych.

Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną oraz wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Oprócz zajęć obowiązkowych prowadzi szereg bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych wspomagających rozwój ucznia ze szczególnym naciskiem na jak najlepsze przygotowanie go do egzaminu maturalnego i zawodowego. W nadchodzącym roku szkolnym placówka oferuje młodzieży naukę wielu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego, dla zainteresowanych także języka czeskiego, słowackiego i łacińskiego.

Podczas prezentacji gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia pokazów walk obronnych, akrobatycznych, siłowych, militarnych i tanecznych. Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum, w satyryczny sposób przygotowali inscenizację sprawy sądowej z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz scharakteryzowali przebieg edukacji na nachyleniach administracyjnoprawnym i medialno-artystycznym. Młodzież z technikum geodezyjnego pokazała specyfikę pracy geodety i geologa. Na uwagę zasługuje również samodzielnie zrealizowany film przez uczniów technikum organizacji reklamy.

Ponadto Dniom Otwartym towarzyszyły takie imprezy jak: wystawa fotograficzna, występ szkolnego zespołu muzycznego, konkursy: matematyczny pn. „Potyczki matematyczne”, chemiczny, anglojęzyczny, a także fotograficzny, w którym swoje prace zaprezentowali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Uczniowie Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego chwalili się swoimi umiejętnościami kucharskimi, częstowali samodzielnie przygotowanymi ciastami oraz kanapkami. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz w wykonaniu klasy drugiej biomedycznej pod kierunkiem nauczyciela biologii doktora inżyniera Piotra Suligi. Jednym z ostatnich akcentów całego przedsięwzięcia był wyjazd młodzieży gimnazjalnej do Kielc na mecz piłki ręcznej Vive Targi Kielce - Azoty Puławy w dniu 7 marca. W trakcie Dni Otwartych placówkę odwiedzili także przedstawiciele lokalnych władz: starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, a także zastępca burmistrza Gminy Włoszczowa Stanisław Nowak.

„Czarniecki”, w dniach 13, 14 i 21 kwietnia przewiduje cykl lekcji otwartych pn. „maraton gimnazjalisty”, na których młodzież z gimnazjów bezpłatnie będzie mogła dokonać swoistej powtórki do egzaminu gimnazjalnego. Ponad to w dniach 7 i 9 maja, w godzinach od 11 do 18 ZSP Nr 2 będzie otwarta dla wszystkich chętnych – młodzieży gimnazjalnej i rodziców.