logo_PDOW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie od 2008 r. prowadzone jest Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze. Szkoła nasza jest punktem doświadczalnym.
PDOiR jest systemem doświadczalnym, w którym współpracują ze sobą jednostki i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa, tj. samorządy województw, izby rolnicze, służby doradcze, firmy handlowo - nasienne, przemysł przetwórczy, jednostki naukowo - badawcze i inne instytucje działające na rzecz rolnictwa.
System ten działa w oparciu o sieć stacji doświadczalnych oraz inne jednostki takie jak: ośrodki doradztwa rolniczego, zakłady doświadczalne wyższych uczelni, stacje hodowli roślin, gospodarstwa szkół rolniczych itp. Wszystkie doświadczenia prowadzone są pod ścisłym nadzorem specjalistów ze stacji doświadczalnych. Struktura krajowego doświadczalnictwa wygląda następująco. Na szczeblu krajowym organem doradczym i opiniodawczym jest Krajowy Zespół Koordynujący PDOiR, a na szczeblu wojewódzkim działa Wojewódzki Zespół PDOiR i wyznaczona stacja koordynująca PDOiR. W naszym województwie stacją koordynującą jest Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi, jej dyrektor - Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu. Członków zespołu powołuje dyrektor COBORU, Marszałek Województwa i Prezes Izby Rolniczej. Naszą jednostkę w wojewódzkim Zespole reprezentuje specjalista ds. produkcji rolnej Waldemar Orlikowski.
Wojewódzki Zespół na podstawie wyników uzyskanych z doświadczeń PDOiR tworzy " Listy zalecanych do uprawy odmian " (LZO), które stanowią rzetelne źródło wiedzy o przydatności wskazanych odmian do uprawy w naszym rejonie. Program PDOiR oraz utworzone dzięki niemu L20 regulują napływ do rolników odmian niesprawdzonych, o wątpliwej przydatności do uprawy w danym rejonie. Bezposrednio przyczynia się to do dostosowania rolnictwa do standardów Unii Europejskiej i gospodarki rynkowej. Począwszy od 2008 roku stale zwiększamy liczbę doświadczeń, by w sezonie bierzącym (2011 - 2012) dojść do 91 badanych odmian:
  • zbóż ozimych (żyto, pszenżyto, pszenica)
  • zbóż jarych (pszenica jara)
  • okopowych (ziemniak wczesny)
Doświadczenia wykonujemy w dwóch poziomach agrotechnicznych a1 i a2. Poziom a1 to uprawa tradycyjna. Poziom a2, to uprawa gdzie stosujemy wyższe dawki nawozów azotowych, pełną ochronę i regulatory wzrostu. Uprawa w dwóch poziomach daje pełny obraz wartości danej odmiany. W całym doświadczeniu nasza rola sprowadza się do:
  1. Właściwego przygotowania roli do siewu. Następnie specjaliści SDOO dokonują zasiewu siewnikiem doświadczalnym.
  2. Prowadzenia uprawy tj. zabiegów pielęgnacyjnych w uprawach i ścieżkach technologicznych oraz wokół doświadczenia poprzez zapewnienie odpowiedniego wyglądu i dostępu do uprawy.
  3. Wykonanie nawożenia i zabiegów ś.o.r; które dostarcza SDOO
  4. Prowadzenie obserwacji we wszystkich fazach rozwojowych.
Wszystkie te działania prowadzone są w ścisłej współpracy z SDOO. Zbioru zbóż dokonują pracownicy SDOO kombajnem do upraw doświadczalnych. Następnie zboże jest zważone i zaewidencjonowane. Na podstawie dokumentacji prowadzonej przez cały okres wegetacji aż po zbiór, sporządzane jest coroczne opracowanie. pt " Wyniki Porejestrowych Doświadczeń odmianowych i Rolniczych " Opracowanie to rozpowszechniane jest wśród osób i instytucji zainteresowanych.
Dzięki prowadzeniu PDOiR młodzież nasza ma możliwość bezpośredniego uczestnictwa w całym procesie produkcyjnym roślin. Korzystamy z najnowszych, często innowacyjnych programów odnowy i nawożenia roślin. Naocznie o sposób bezpośredni możemy obserwować efekty działania dawek nawozowych oraz środków ochrony chorób, szkodników i chwastów. Jest to najlepsza lekcja dobrej praktyki rolniczej. Efekt końcowy w postaci plonów jest odzwierciedleniem naszych wyników. Szczegółowe dane zawiera opracowanie pt. " Wyniki PDOiR " który jest dostępny w naszej jednostce oraz na stronie internetowej http://sdooslupia.pl/
Waldemar Orlikowski