IMG 5416 Duży

To była już 3 edycja przedsięwzięcia Poznaj Polskę zorganizowana przez Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Do tej pory młodzież zwiedziła Wrocław, Dolny Śląsk, Warmię, Mazury, Kaszuby i Kujawy. We wszystkich wyjazdach udział wzięło 300 uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Technikum. Tym razem przyszedł czas na Kraków i Warszawę.

9 listopada 2022 r. odbyła się wycieczka do stolicy Małopolski. Piękna i słoneczna pogoda zachęcała do spaceru po malowniczych uliczkach i zaułkach Krakowa. Poznano historię Zamku Królewskiego na Wawelu i katedry. Młodzież  przeszłą ulicą Kanoniczą na Plac Wszystkich Świętych. Zwiedzono kościół franciszkanów z witrażami Wyspiańskiego, Collegium Novum i Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na trasie znalazł się kościół pijarów, Brama Floriańska, Barbakan, Plac Jana Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim i Grobem Nieznanego Żołnierza. Gwoździem programu była Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach z obrazami znanych polskich malarzy, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza kantora. Duże wrażenie zrobiły dzieła pt. Hołd Pruski, Kościuszko pod Racławicami i Pochodnie Nerona.

16 listopada 2022 r. uczniowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie miasta rozpoczęto od Zamku Królewskiego, w którym była okazja zobaczyć komnaty królewskie, galerię malarstwa i rzeźby, a przede wszystkim słynne obrazy Bernardo Bellotto zwanego Canalletto. Ciekawy był spacer po Starym Mieście. Trasa biegła ulicą Świętojańską do archikatedry z grobami książąt mazowieckich, na Kanonię i Rynek. Następnie zwiedzono Barbakan, Podwale, Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim, Plac Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wycieczki zorganizowane zostały w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę, którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

33BF7844 B9A6 4C7A AE1A 94FDC74A6829.plakat jasny

IMG 5419 Duży