5

 

 

 

 

 

19.06.2021 r. 

Jak piekło się kiedyś chleb? Jak przygotowywało się potrzebną do niego mąkę?
Do czego służyły dawne rolnicze narzędzia i maszyny? Odpowiedzi na te pytania znaleźli na trasie wycieczki rowerowej, w Krasocinie, a dokładniej
w Muzeum Chleba w odrestaurowanym wiatraku.

11

,,Chcemy pokazać  tym Muzeum Chleba szczególnie młodym, żeby ta tradycja nie zaginęła,  
tego chleba, bo to mąka była, ludzie z tego żyli, trzeba było coś zemleć  – mówią mieszkańcy.” ,,Czarniecki” lubi to!


17.06.2021 r. uczniowie klasy II sportowo-militarnej/ policyjno-pożarniczo-ratowniczej LO  wraz z wychowawczynią Anną Malicką i opiekunami: Justyną Pędziwilk - Szwedą,  Grzegorzem Zenką oraz  Danielem Stolarczykiem udali się na wycieczkę rowerową do Muzeum Chleba  otwartego dla zwiedzających w pieczołowicie odrestaurowanym zabytkowym wiatraku, który ponownie odzyskał cały swój blask. Na szczęście nie stoi już opuszczony i wyłącznie niszczeje,  lecz znowu cieszy oko u wszystkich jeżdżących drogą wojewòdzką 786 Włoszczowa - Kielce - Kielce - Włoszczowa swoimi charakterystycznymi skrzydłami, barwą kamieni, wnętrzem…

Ta wycieczka to 3 w 1! Aktywny wypoczynek, relaks i odbudowa nadwątlonych pandemią klasowych więzi, cenna lekcja historii, tradycji i regionalizmu…

Unikatowy wiatrak holenderski w Krasocinie zbudowany ok. 1920 r. to przepiękny symbol Krasocina, duma i turystyczna wizytówka Gminy Włoszczowa, chluba całego świętokrzyskiego regionu. Nie dziwimy się więc wcale, że uczniowie z 2 smppr szybko się skrzyknęli i pojechali na wycieczkę rowerową do Muzeum Chleba,  by w ostatnich dniach tegorocznej nauki wreszcie nacieszyć się  wspólnym pobytem w terenie, radośnie, gwarnie, aktywnie spędzić czas przy wspaniałej upalnej pogodzie.  No i oczywiście skorzystać z okazji odwiedzenia holendra po zakończonej chwil parę temu renowacji, dzięki której zmienił się wręcz nie do poznania.  

W muzeum mogli obejrzeć, poznać z bliska przyrządy codziennego użytku naszych przodków. Nieznane Im ,,tajemnicze" rozmaite urządzenia, narzędzia rolnicze, które lokalna ludność wykorzystywała do pracy w gospodarstwie domowym i na roli. Wśród eksponatów zerkali i na inne pamiątki - zdjęcia nawiązujące do historii gminy, upamiętniające ważne wydarzenia oraz mieszkańców Krasocina z  XX w.   

Nie obyło się bez podziękowań ze strony naszej wycieczki dla kustoszy krasockiego Muzeum Chleba za ciepłe przyjęcie przedstawicieli szkoły, barwne opowieści.

Podobało się. Czy polecamy? No pewnie!

5

6

9

 

 

 

Źródło: info i foto pani Anna Malicka
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental