alt

/ fot.musement.pl

 Niezwykła wirtualna wystawa dzieł Rafaela Santi dla uczczenia  500. rocznicy  śmierci wybitnego artysty.  Cyfrowa ekspozycja muzeum zawiera ponad 100 dzieł ..

 

 

#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie.

 

Rafael santi Niezwyk a wirtualna wystawa dzie Rafaela Santi alt

 

Projekt Rafaello500 -
muzeum online, alternatywa dla tradycyjnego odbioru sztuki. Propozycja nie tylko dla pasjonatów, ale dla każdego, kto chce na chwilę oderwać się od codzienności, by móc w szczególny sposób doświadczyć wybitnej twórczości mistrza renesansu
.

Z okazji 500-lecia śmierci wybitnego włoskiego twórcy Rafaela Santi z Urbino (1483 - 1520) platforma digitalowa Musement stworzyła projekt Rafaello500 - wirtualne muzeum poświęcone genialnemu artyście. Do najsłynniejszych dzieł Rafaela należą freski w Stanzach Watykańskich - apartamentach papieskich, powstałe na zamówienie papieża Juliusza II.

W jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, można podziwiać ponad 100 prac słynnego malarza i architekta. Cyfrowa ekspozycja zawiera dzieła z ponad 11 krajów i 30 miast na całym świecie. Obejrzymy prace Rafaela pochodzące z najsłynniejszych muzeów i galerii świata, znajdujących się na co dzień w ponad 40 obiektach sztuki, m.in. z Galerii Uffizi we Florencji, Muzeów Watykańskich czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Prado w Madrycie, Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Zbiory posegregowane są wedle krajów dysponujących daną kolekcją, a każdy obraz opatrzony jest adnotacją zawierającą ciekawostki dotyczące dzieła oraz informacją o miejscu, w którym się znajduje.

Największą część wirtualnej ekspozycji stanowią zbiory pochodzące z włoskich muzeów. To tutaj możemy podziwiać takie perełki, jak Autoportret i Madonnę ze szczygłem (Galeria Uffizi, Florencja) czy dynamicznie przedstawioną Wizję Ezechiela (Galeria Palatina, Florencja). Najbardziej znany, monumentalny fresk Szkoła ateńska, obrazujący spotkanie najwybitniejszych filozofów starożytności, znajdziemy w Muzeach Watykańskich. Na pewno warto wspomnieć także o bogatej kolekcji francuskiej i znajdującym się tam obrazie Św. Michał pokonuje szatana (Luwr, Paryż) czy niemieckiej, gdzie odnajdziemy jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty zatytułowane Madonna Sykstyńska (Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie). Ponadto muzeum prowadzi nas szlakiem dzieł Rafaela przez galerie i muzea w Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Austrii, Brazylii, Rosji, na Węgrzech, a nawet w USA.

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka czerwona    https://www.musement.com/pl/wirtualne-muzeum-Rafaela

zzz-5e85cb07d5c70

                                                                                                 Rafael Santi, fresk  ,,Szkoła ateńska"

500 rocznica śmierci Raphaela -  poznaj, odkryj jego dzieła

,,Odkryj na nowo dzieła znanego malarza i architekta renesansu, Rafaela Santi, znanego jako Rafael. Z okazji 500. rocznicy jego śmierci, stworzyliśmy to wirtualne muzeum, w którym znajduje się ponad sto jego dzieł. Możesz je zwiedzać wirtualnie w czasie wolnym, gdzie tylko chcesz. Wystarczy wybrać muzeum lub pojedynczy obraz, który przyciągnął Twoją uwagę. Ułatwiamy odnalezienie wszystkich jego najsłynniejszych dzieł i mniej znanych obrazów w najlepszych muzeach na świecie, w tym w
 Muzeach WatykańskichLuwrzeGalerii UffiziPradoWilli Borghese i Muzeum Ermitażu.
Od spokojnych Madonn po potężne sceny biblijne. Znajdź swoje ulubione dzieło Raphaela..."

                                                                          / Musement; wstęp do wystawy

„Portret młodzieńca”, Rafael Santi

,,Portret młodzieńca" Rafael Santi; wystawa zbiorowa MN w Warszawie;  fot. ,,Polityka"

Portret młodzieńca – obraz na desce namalowany prawdopodobnie w pierwszym dwudziestoleciu XVI w. przez Rafaela Santi (choć przypisuje się go czasem także innym). W pierwszych latach XIX w. zakupiony przez rodzinę Czartoryskich i wszedł w skład ich zbiorów, a następnie znajdował się w Muzeum Czartoryskich w KrakowieZaginiony w 1945, do dziś nie został odnaleziony (nie wiadomo, czy został zniszczony, czy ocalał i znajduje się ukryty w prywatnej kolekcji, najprawdopodobniej w USA). Był najcenniejszym dziełem z polskich muzeów, które zaginęło w czasie II wojny wiatowej.

 

W dniach 21.11.2019 r. do 19.01.2020 r. w MN w Warszawie prezentowano wystawę  Rafaela... bez Rafaela - „Portret młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela”. W wywiadzie dla ,,Polityki"  dyrektor MN Jerzy Miziołek mówił:

 

Ciągle poszukujemy ,,Portretu Młodzieńca", arcydzieła Rafaela Santi, a w Muzeum Narodowym prezentujemy jedyną XVI-wieczną, znakomitej klasy kopię zaginionego obrazu, przechowywaną w Accademia Carrara w Bergamo. - Cały czas do Muzeum Narodowego w Warszawie i do innych muzeów, dzięki naprawdę intensywnym działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wracają wybitne dzieła sztuki. Zanosi się na kolejne powroty ze Stanów Zjednoczonych, więc ja pytany, gdzie może znajdować się oryginalny obraz ,,Portret Młodzieńca" powiem: ,,nie odpowiem, gdzie jest, bo tego nie wiem, ale wiem, że istnieje i mam przekonanie, że wróci". - Jedno jest pewne: w przypadku tego legendarnego dzieła, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przypominamy światu o tym naszym wielkim oczekiwaniu na powrót tego arcydzieła do Polski, do Krakowa, bo oczywiście jest z Krakowem związane. - Obraz zaginął pod koniec II wojny światowej, jest najcenniejszą polską stratą wojenną. Do tej pory jego losy nie są znane. - Rafael Santi był ,,ideałem artysty, uznawanym za tego, który w najtrafniejszy sposób potrafił ucieleśnić harmonię, do której dążono w sztuce". - Na dodatek nie był artystą wyklętym, był już za życia docenionym i osiągnął właściwie wszystko, co artysta w życiu może osiągnąć.

 

,,Portret Młodzieńca" został kupiony ok. 1800 r. do Kolekcji Czartoryskich w Puławach. Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska, wielka admiratorka sztuki, kolekcjonerka i mecenas kultury pisała w sporządzonym przez siebie katalogu kolekcji o obrazie: ,,Łączy do rzadkiej piękności pamięć sławnego człowieka, który choć miał wielu godnych sobie Następców, żaden mu jednak nie wyrównał w doskonałości".

/ za P. Sarzyński, ,,Polityka"; 26.11.2019

 

 

 

 

 

Redakcja: Lidia Jurek