Podobny obraz Idąc   za   MEN   i  Muzeum  Powstania   Warszawskiego               udostępniamy   młodemu       pokoleniu    dwa    ważne   dokumenty,       które     przypominają   o wartościach, o  które   75   lat   temu   walczyli Powstańcy Warszawscy   i za   które gotowi byli  oddać życie.

Znalezione obrazy dla zapytania Muzeum Powstania warsz logo                                   Znalezione obrazy dla zapytania Ministerstwo Edukacji

Warszawa, 1 października 2019 r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

zwracamy się do Was z prośbą o zaangażowanie w promowanie przesłania do młodych. To ważny dokument, który powstał z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przesłanie zostało ogłoszone podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.Powstańcy przekazali je najważniejszym osobom w prezydentowi Andrzejowi Dudzie, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu oraz przedstawicielom organizacji, stowarzyszeń i środowisk młodzieży, w tym. m.in.: Związkowi Harcerstwa Polskiego, Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszeniu Harcerskiemu, Związkowi Ochotniczej Straży Pożarnej, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Radzie Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem.

Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie. O pielęgnowanie tych wartości apelowali Powstańcy w swoim przesłaniu. Podkreślali, że pamięć o nich będzie dawała kolejnym pokoleniom siłę i inspirację.

Chcemy, aby słowa Powstańców Warszawskich dotarły do jak największej liczby młodych ludzi. Wierzymy, że będą one dla młodego pokolenia prawdziwym drogowskazem w codziennych wyborach i działaniach. Dlatego jeszcze raz apelujemy o udział w akcji i udostępnienie uczniom treści przesłania.

Wszystkie szkoły, które chciałyby otrzymać drukowaną wersję apelu Powstańców Warszawskich, aby wyeksponować ją w widocznym miejscu, mogą skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego, wysyłając do 30 listopada 2019 r. wiadomość na adres: przesłanie do mlodych @ 1944 . pl

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę również na Deklarację Młodego Pokolenia – odpowiedź na przesłanie do młodych, którą przygotowała Rada Dzieci i Młodzieży RP we współpracy z innymi organizacjami młodzieżowymi. To wyraz szacunku oraz hołdu dla Powstańców Warszawskich, a także zobowiązanie do wierności ideałom, o które walczyli.

Mamy nadzieję, że zarówno Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków, jak i Deklaracja Młodego Pokolenia staną się zachętą do działania dla młodych ludzi.

Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej

Jan Ołdakowski

Muzeum Powstania Warszawskiego

Znalezione obrazy dla zapytania polska walczaca

Znalezione obrazy dla zapytania przesłanie powstańców warszawskich do młodych polaków

/ Fot. Kuratorium Oświaty w Kielcach

Podobny obraz

/ Fot. wyborcza.pl

Profesor nauk ekonomicznych Witold Kieżun ,,Wypad", uczestnik Powstania Warszawskiego. Został uwieczniony na jednym z najbardziej znanych zdjęć:
roześmiany żołnierz w panterce z karabinem maszynowym.
Pan prof. Witold Kieżun 6 lutego 2019 r. ukończył 97 lat!

Źródło: KO w KIelcach
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental