Piątkowy ranek 25 września 2009r. – grupa młodzieży pod bacznym okiem opiekunek wyrusza z dworca Włoszczowa Północ do stolicy Królów i Książąt Polskich – Krakowa, by tam wziąć udział w VI Europejskim Dniu Języków na Małym Rynku.

W zatłoczonym pociągu uczniowie szlifują prezentację w języku niemieckim, która zapowiadała ich taneczny występ, a także dopracowują układ tańca. Tegoroczne uroczystości uświetnił bowiem konkurs taneczny, do którego uczestnicy zgłoszeni zostali jeszcze w czerwcu 2009r.

Oficjalna inauguracja VI Europejskiego Dnia Języków rozpoczęła się o godzinie 10 wręczeniem nagród najmłodszym uczestnikom – uczniom szkół podstawowych, którzy rywalizowali w przygotowaniu projektu maskotki Europejskiego Dnia Języków. Program tegorocznej imprezy uświetniły występy zespołów tańca irlandzkiego Eriu oraz Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima. Najwięcej emocji dostarczył trwający dwie godziny konkurs taneczny dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, w którym wzięło udział aż 26 grup tanecznych. Uczniowie prezentowali jeden spośród tańców europejskich: walc, kankan, flamenco, salsa, tango , rumba, pasodoble, cha cha, krakowiak, mazur, oberek przedstawiając siebie oraz zapowiadając swój taniec w wybranym języku europejskim. Dominował naturalnie język niemiecki, jako, że głównym organizatorem Europejskiego Dnia Języków są Ambasady Niemiec oraz Austrii. Niemniej jednak na scenie można było usłyszeć również język angielski, hiszpański, francuski oraz włoski.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego godnie reprezentowali Mikołaj Skowroński z partnerką Olgą Owsikowską, którzy współpracując na scenie z drugą parą – Katarzyną Ciupą oraz Wojciechem Ociepą, reprezentującymi Zespół Placówek Oświatowych Nr 2 – zatańczyli przed jury popisową rumbę do utworu Stinga „Shape of my heart”. Uczniowie mimo, iż nie zajęli miejsc na podium, zebrali naprawdę fantastyczne owacje. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie zespoły reprezentowały wysoki poziom.

W tym roku uczniowie po raz kolejny doświadczyli, że nauka języków obcych jest nie tylko szkolnym obowiązkiem, ale również wspaniałym życiowym doświadczeniem, a co za tym idzie, przepustką do zrozumienia innych nacji, ich kultury i mentalności.

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/mm