W ubiegły piątek – 20 marca 2009 r. – w naszej szkole odbyła się Gala Finałowa II Edycji Międzyszkolnego Konkursu Historycznego  Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939-1992.

Organizatorami konkursu były miejscowe stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, tj.: Rada Programowa Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej, Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne, Włoszczowskie Towarzystwo Krzewienia Kultury oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włoszczowie.  W bieżącym roku do grona organizatorów dołączyła nasza szkoła. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy konkursu otrzymali duże wsparcie, zarówno finansowe jak i rzeczowe, ze strony Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, Burmistrza Gminy Włoszczowa, Instytutu Pamięci Narodowej, a także Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego i Spółdzielni Uczniowskiej „POKEMON” przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Dzięki pomocy  głównych sponsorów konkursu udało się przygotować wiele atrakcyjnych nagród indywidualnych dla  finalistów konkursu oraz drobny poczęstunek .

Po rozwiązaniu niezwykle trudnego testu uczestnicy konkursu wysłuchali wystąpienia oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie asp. szt. Artura Szkota, który przedstawił zarys historyczny tutejszej jednostki policji. Następnie miała miejsce projekcja filmu o sprawie katyńskiej, poczym laureatom przekazano cenne nagrody rzeczowe.

Wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów dokonali: dr Robert Ślęzak (Przedstawiciel Starosty Włoszczowskiego, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie), mgr Bartłomiej Dorywalski (Burmistrz Gminy Włoszczowa), nadkom. mgr Sławomir Sędybył (Komendant Powiatowy Policji we Włoszczowie), mgr Czesław Malinowski (Prezes Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury), Iwona Kania (przedstawiciel Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego).

Okolicznościowe mowy, oprócz wyżej wymienionych, wygłosili: mgr Mieczysław Gużdzioł (Przewodniczący Rady Programowej Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej), mgr Marek Ledwoch (Dyrektor naszej szkoły) oraz mjr Ryszard Marcinkowski (Wiceprezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie).

Wyniki finału konkursu w kategorii:Szkoły  gimnazjalne:

Karolina Krawczyk

Zespół  Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie – Publiczne Gimnazjum  nr 1

Martyna Kolanko

Publiczne Gimnazjum w Kluczewsku

Przemysław Zieliński

Zespół  Szkół w Radkowie
Publiczne  Gimnazjum

Wyniki finału konkursu w kategorii:Szkoły  ponadgimnazjalne:

Robert Matyśkiewicz

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  nr  3

im. Stanisława Staszica