P229143429, ostatni dzień lutego nie zdarza się często, ani co rok! Wyłącznie co 4 lata, tylko w roku przestępnym. 29.02.2016 r. może będzie podwójnie zapamiętany przez uczniów klasy II TŻ/TG/TE. A to z powodu wrażeń i miejsca wycieczki klasowej…

 

 

 

Nowy-1 

Uczennice ZSP nr 2 w studio TVP Kraków podczas nagrania programu „Kocham cię, Polsko!”

Uczennice i Uczniowie klasy drugiej Technikum Geodezyjnego/ Ekonomicznego/Żywienia i Usług Gastronomicznych postanowili czas lekcji spędzić poza murami „Czarnieckiego”. Pozostając jednak w klimacie lekcji, tym razem „żywych”, odwiedzili Kraków.

Nie planowali nic nadzwyczajnego, choć miasto stare, urzekające wszystkich i zawsze, bardzo szacowne przecież, wyjątkowe: wiekowe zabytki w takiej ilości i jakości, że oszałamiają za każdym pobytem, urokliwe widoki, pod wieloma względami „inne życie” cieszące młode oczy oraz duszę. Kraków - bardzo lubiany przez młodzież i chętnie w towarzystwie nauczycieli oblegany, podziwiany z racji wielu walorów.

Nasi uczniowie postanowili zorganizować swoją obecność w Krakowie nieco inaczej - pójść w jedno, dwa miejsca charakterystyczne, może te mniej afiszowe, nie na głównym trakcie turystycznym lecz odmienne, inne i nie mniej ważne.

 

Chcieli połączyć tradycję z nowoczesnością i dniem dzisiejszym, odkryć dla siebie jakieś nowe rejony, miejsca, wybrać coś niebanalnego, ale i na czasie! Czy Im się to udało przy okazji krótkiego wyjazdu wycieczkowego? Pozostawiamy kwestię otwartą…

 

Najważniejsze, że drugoklasiści z ZSP nr 2 byli ze swojej wycieczki zadowoleni, usatysfakcjonowani. Jest spore prawdopodobieństwo, że swój pobyt na pewno zachowają w pamięci, a uwiecznieni na fotografiach, gdy zechcą, szybko po latach przywołają tę chwilę…

Lekcja 1 – żywej historii, humanizmu, empatii i refleksji…

 

- Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Apteka Pod Orłem, po którym oprowadzili nas przewodnicy. Dowiedzieliśmy się, że kiedy w marcu 1941 r. Niemcy utworzyli w Podgórzu getto dla krakowskich Żydów, apteka była jedyną, która znalazła się w jego obrębie, a jej właściciel – pan Józef Pankiewicz - jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. Wkrótce zaczęła też dostarczać mieszkańcom getta rozmaitych środków i medykamentów, pomocnych w uniknięciu deportacji: farby do włosów stosowanej dla odmłodzenia wyglądu czy luminalu, którym uspakajano dzieci schowane w kryjówkach lub przemycane w bagażach poza getto. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych w 1942 r. personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa. Apteczne zakamarki wykorzystywane były jako schowki, ratujące przed deportacją do obozów zagłady. Pan Pankiewicz i jego asystentki: pani Irena Droździkowska, pani Aurelia Danek i pani Helena Krywaniuk, byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność. Stawali się też depozytariuszami wartościowych rzeczy powierzanych im przez deportowanych w ostatnich chwilach przed opuszczeniem getta – relacjonuje pani Irena Wrońska, wychowawczyni klasy II TŻ/TG/TE.

 

Nowy-2

Lekcja 2 – historii i geografii, kultury, języka, obyczajów Polski, a w efekcie podziwu, dumy, szacunku dla naszych osiągnięć. I żywiołowa, doskonała zabawa!...

- Drugim punktem wycieczki była TV Kraków Studio Łęg i udział w nagraniu popularnego programu „Kocham Cię, Polsko!".
„Kocham Cię, Polsko!” to bardzo popularne i sympatyczne widowisko łączące elementy teleturnieju i rozrywkowego show. Dwie drużyny gwiazd, pod wodzą swoich kapitanów, rywalizują między sobą, biorąc udział w grach towarzyskich i quizach, odgadując zagadki muzyczne oraz odpowiadając na pytania z wiedzy o Polsce. Program – w lekkiej, atrakcyjnej formie – propaguje wiedzę o historii i geografii naszego kraju, języku, literaturze, kulturze i obyczajach.

UDAŁO SIĘ WYŚMIENICIE SPĘDZIĆ CZAS, BYŁO SUPER !

Młodzież „Czarnieckiego” wspierała, zagrzewała drużynę Tomasza Kamela i panów Cugowskich. Udało się też podpatrzeć, jak powstaje program.

 

- Dowiedzieliśmy się, jaka jest atmosfera podczas nagrania, mieliśmy sposobność porozmawiania, ale i zaśpiewania razem z zespołem Kombi i Grzegorzem Skawińskim: „Black and White" - wyszło nam całkiem nieźle :)

Najbardziej obleganą przez nas gwiazdą była sama prowadząca turniej - Barbara Kurdej–Szatan! Każdy chłopak chciał mieć z Basią zdjęcie.

„Nasz 7 odcinek” możecie obejrzeć w sobotę, 16.04. 2016. Serdecznie wszystkich zapraszamy – podkreśla wychowawczyni.

 

http://kochamciepolsko.tvp.pl/24931134/odc-7   Bawiliśmy się świetnie!

 

 

Organizację wycieczki prowadziła pani Irena Wrońska, a wsparcie i opiekę nad młodzieżą zapewniły również: pani Monika Kaczmarska i pani Barbara Czyżewska.

 

Fotogaleria zaprasza...

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/06032016kochamciepolsko


Źródło: materiał pani Irena Wrońska, foto Piotr Glanda i Patrycja Synowiec,  kl. II TE/TŻ/TG

Opracowanie: Lidia Jurek i Monika Kaczmarska