plakat bieg

Przypomnijmy:

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W  2011 r. dzień 1 marca został ustanowionyświętem państwowympoświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„Żołnierze Wyklęci”,  „Żołnierze Niezłomni” -  to nazwa polskiego powojennego zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Ten antykomunistyczny, niepodległościowyruchpartyzancki postawił sobie za cel opórsowietyzacji Polski po 1945 r. i podporządkowaniu jejZSRR, tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ostatni członek ruchu oporu –Józef Franczakps. „Lalek”, z oddziału kpt.Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławiepodPiaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21.10.1963 r.

Cześć Ich pamięci!

Organizatorem szkolnym (organizacja, logistyka, współpraca lokalna) biegu przełajowego na dystansie 1963 m jest szkolna Drużyna Harcerska – PWDW ZHP przy ZSP nr 2 – strażnicy pamięci historycznej i promotorzy zdrowego stylu życia, wraz z koordynatorami akcji, p. R. Pacanowskim i p. D. Skibą.

Do zobaczenia na trasie!