01

„Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.”

                    /Józef Czechowicz, awangardowy poeta XX w.

 

 

 

 

  

Czytanie to przyszłość...

02

/ Fot. pl. pinterest.com.

 

Uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. Poprzez czytanie nabywamy bowiem bogatego języka, który jest podstawowym narzędziem myślenia, zdobywania wiedzy, kontaktów międzyludzkich i udziału w kulturze. 


Oprócz pożytków rozwojowych czytanie przynosi też wymierne korzyści społeczne i gospodarcze. Ekonomiści amerykańscy wyliczyli, że 1 dolar zainwestowany we wczesną edukację językową i czytelniczą zwraca się 10-krotnie. W coraz bardziej skomplikowanym świecie nieczytanie prowadzi do błędów, strat, zmarnowanych szans, gorszego zdrowia i ciągłych frustracji. 

Według badań amerykańskiej Komisji ds. czytelnictwa, a także innych badań i doświadczeń na czytelników – czyli ludzi, którzy z pasją przez całe życie czytają i stale się dokształcają, wyrastają dzieci, którym czytano w dzieciństwie. Przede wszystkim w domu!

 

 

03

                                                                                                                           / Fot. za lamenteesmaravillosa.com

 

Czytelnik to...

osobnik, który pochłania wszelki druk: beletrystykę, książki faktograficzne, czasopisma kulturalne i fachowe itd. Dzięki temu ma szerszą wiedzę, zwykle podejmuje lepsze decyzje, więcej zarabia, żyje zdrowiej i dłużej, lepiej wychowuje dzieci.

 

Nie daje sobą manipulować, jest bardziej samodzielny, twórczy i szczęśliwszy niż nieczytający rodacy. Dlaczego? Bo czytanie pozwala na lepsze rozumienie zjawisk, procesów społecznych i mechanizmów psychologicznych. Daje poczucie wiary w siebie i kompetencji, a w trudnych sytuacjach przynosi potrzebne odpowiedzi. Jest zdrową ucieczką przed frustracją i nudą.

 

Życia nie da się przeżyć ponownie i poprawić, bo „nic dwa razy się nie zdarza” (Wisława Szymborska). Możemy jednak przeżyć je mądrzej i pełniej, korzystając z przekazanego nam poprzez literaturę zasobu mądrości i talentów innych osób. Jednak ponad 60 % Polaków przestało czytać w ogóle!

 

 

04 


05

                                                                                                                  / Infografika: demotywatory.pl

 

Istotą czytania jest rozumienie, czyli odkodowanie zawartego w tekście przekazu...

A do tego potrzebna jest dobra znajomość języka, nie płynne wygłaszanie gładkich słów i zdań. Jeśli ktoś nie rozumie tekstu, trzeba uznać, że nie potrafi czytać.

 

Mem Fox, australijska specjalistka od czytania dzieciom, porównuje naukę czytania do stawiania domu: fundamentem jest bogaty język, który umożliwia rozumienie. Ściany wymagają wiedzy ogólnej i kontekstowej, zdobywanej dzięki książkom, rozmowom, wycieczkom, doświadczeniom, udziałowi w wykładach, wystawach czy wydarzeniach kulturalnych itd., co także służy zrozumieniu. Litery i zasady pisowni stanowią ostatni etap nauki czytania, są „ dachówkami” wieńczącymi dzieło, dają samodzielność w korzystaniu z książek. Gdy zaczynamy konstruować dom od dachu, zaburzamy logiczny proces i podważamy u dzieci poczucie sensu. Bo jaki sens ma dla nich dukanie zdań, których nie rozumieją?

Jak sprawdzić, czy dzieci i młodzież umieją czytać? Wystarczy porozmawiać z nimi o przeczytanym przez nie tekście, by przekonać się, czy i jak go zrozumiały. Czytanie z przyjemnością, codzienne, ciekawych książek. pozwoli na lepsze rozumienie treści i coraz łatwiejsze samodzielne czytanie.

 

Stąd apel: CZYTAJCIE!, powinien być kierowany nie tylko do dzieci, młodzieży, ale i do dorosłych. I chyba powinien brzmieć: czytajcie sami i swoim dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

 

,, [...]
czasu nie mam
skąd bym miała brać ten czas
co ucieka i tak trudno go okiełznać?
i już wyczerpany temat
nie, nie będzie pary z nas
chociaż para z nas, by może była niezła.

zapisany mam terminarz,
jakby go obsypał mak
tak, tak, tak, jakby go obsypał mak
nawet, żeby pójść do kina też mi często czasu brak
tak, tak, tak, też mi często czasu brak, brak, brak

[...]"

                                                                                                                  / autor tekstu Jeremi Przybora, 1981 r.

 

06

07

08

                                                                                                       / Fot za pl.pinterst.com, m.cosmopolitan.pl, Instagram

 

Nie masz czasu na czytanie?...

Szkoła, odrabianie lekcji, zajęcia dodatkowe, trochę sportu i rozrywki, chwila lenistwa, pomoc w domu może (?) i dzień minął. Twój grafik już jest napięty, a w dodatku słyszysz, że codziennie warto czytać. Tylko kiedy???

Ale czytanie zajmuje znacznie mniej czasu niż ci się wydaje. Obliczono, że jeżeli przeciętna książka ma 300 stron, to do jej przeczytania potrzeba średnio 6 - 8 godzin. Czytając 30 minut dziennie, miesięcznie skończysz 2 książki.

 

 

09                            010                    011 

 

Przeczytanie książki                              Czytaj przez 30                                  Miesięcznie
 (300 stron) = 6 - 8 godzin.                     minut dziennie.                         przeczytasz 3 książki

 

 

012

 

Ogranicz pożeracze czasu...

Dużo czasu tracimy na czynności zupełnie niepotrzebne. Ile minut dziennie przeglądasz informacje, o których po chwili zapominasz? Ile razy odświeżasz mejla lub siedzisz na FB bez celu? Czy to, co   w  danej chwili robisz naprawdę cię interesuje? Jeżeli masz watpliwości - otwórz książkę.

 

 

013Ekrany telefonu, komputera, TV pochłaniają średnio 6 - 8 godzin z dnia człowieka. To ponad 20 lat w skali życia!

 

014  Nastolatkowie spędzają przy telefonie średnio prawie 3 godziny dziennie, odblokowując go ok. 150 razy na dobę.

 

015 Prawie 2 godziny dziennie spędzamy średnio na portalach społecznościowych.

 

016

                                                                                                                            / Fot. pl. pinterest.com 

 

Radzimy więc...

 

1 Stwórz nawyk

 

Czytaj przez 30 minut dziennie, np. przed snem. To najprostszy sposób na czytanie, który  w dodatku sprawi, ze lepiej się wyśpisz. Naukowcy stwierdzają, że godzinę przed zaśnięciem powinno się wyłączyć wszelkie ekrany, ograniczyć bodźce, np. światło monitora w ciemnym pokoju, stopniowo wyciszać umysł. Czytanie  w tym pomaga!

 

2 Czytaj dla przyjemności

 

Nie zamęczaj się książkami, na które nie masz ochoty (chyba, że są to obowiązkowe lektury, które  trzeba). Czytanie ma ci dawać przyjemność. Wybieraj tytuły, które cię wciągną, poruszą. Jeżeli po 30 minutach z wielką ulgą odkładasz książkę - wybór mógł być nie trafiony. Dobra książka wciąga.

 

3 Wykorzystaj momenty

 

Książkę, którą akurat czytasz, miej pod ręką - na papierze lub z e-booka. Jeżeli masz wolną chwilę, zamiast telefonu, telewizora, przeczytaj kilka stron. Książkę można mieć przy sobie i czytać, przerywać, powracać do niej.

 

4 Stwórz sobie listę książek

 

Jeszcze ważniejsze niż  ile,  jest to, co czytasz. Warto stworzyć listę książek do odkrycia, tych które cię zainteresowały. Polecanych przez znajomych, rodziców,  w szkole Pomocne są portale z recenzjami,  zestawieniami,  blogi literackie i inne  opinie czytelników.

 

 

017  018

Dziewczyno i Chłopaku z ,,Czarnieckiego",  w nowy rok szkolny  wkraczaj obowiązkowo  ze śmiałym  planem, nawet gdy do dzisiaj miałaś, miałeś pod górkę z czytaniem. Od teraz...

Czytaj codziennie.
Czytaj z zaangażowaniem, świadomie.
Czytaj z ochotą, radością i przekonaniem,  że gromadzisz  sobie  znakomity kapitał na całe swoje życie! 

 

 

 

Biblioteka szkolna ZS Nr 2 serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na osobiste spotkania z ciekawymi książkami i czasopismami...

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://zs2wloszczowa.pl/images/20190917abz2

 

 

 

Źródło: Librus, ,,Biblioteka w Szkole" nr  5, 9/ 2018 i nr 6/2019, foto Lidia Jurek, www.mexposici,blogspot.com
Redakcja:
Lidia Jurek i Joanna Ziental