Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Powiatu Włoszczowskiego 5 czerwca przenieśli się w czasy epoki romantyzmu. Wszystko za sprawą Powiatowego Konkursu Artystycznego: „Romantyzm da się lubić!”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego  we Włoszczowie  we współpracy  ze Starostwem Powiatowym,  które przekazało środki finansowe na nagrody dla zwycięzców.  Konkurs miał miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.

Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 3000 złotych w ramach oferty na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2012 roku ogłoszonej przez Zarząd  Województwa Świętokrzyskiego.

Z dofinansowania zakupiono część nagród oraz sprzęt nagłaśniający w postaci mikrofonów, które wykorzystane zostaną jeszcze w ramach projektu przy nagraniu słuchowiska jako dodatkowej nagrody dla laureatów konkursu teatralnego.

Autorką projektu jest pani Krystyna Patyńska , z kolei nad organizacją imprezy  czuwały   Renata Kaczmarska i Katarzyna Knap – Raczyńska .

Dla uczestników konkursu Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie przekazała pyszne serki i jogurty, a słodki poczęstunek ufundowała Cukiernia „Katarzyna” pani  Urszuli Suligi z Konieczna oraz cukiernia Pana Cezarego Migonia z Włoszczowy. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

Do rozgrywek międzyszkolnych zgłosili się uczniowie z następujących szkół:

1. Publiczne Gimnazjum Nr1 we Włoszczowie
  2. Publiczne Gimnazjum Nr2 we Włoszczowie
  3. Publiczne Gimnazjum w Koniecznie
  4. Publiczne Gimnazjum w Bukowie
  5. Publiczne Gimnazjum w Olesznie
  6. Publiczne Gimnazjum w Kurzelowie
  7. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2we Włoszczowie
  8. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3we Włoszczowie

W sumie w konkursie  wzięło udział 79 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym w teatralnym – 25, a w plastycznym – 54.

W Powiatowym Konkursie Artystycznym wyodrębniono dwie kategorie: plastyczną i teatralną, a także dwie kategorie wiekowe: gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.

W konkursie teatralnym ze szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się grupa z PG 2 we Włoszczowie , która pod opieką pań:  Ewy Pawlusińskiej i Ewy Rak zaprezentowała Mickiewiczowską  „Świteziankę”. Ponadto uczennica Anna Stępień otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską ,wcielając się w tytułową bohaterkę.

Drugie miejsce wywalczyli gimnazjaliści z Konieczna, którzy pod opieką pani Doroty Wojciechowskiej przedstawili wybrane scenki z „Pana Tadeusza” przeplatane współczesnym trzynastozgłoskowcem. Krystian Pytel wcielając się w romantycznego wieszcza otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską.

Grupa z Oleszna wykazując się zdolnościami muzycznymi zachwyciła publiczność wykonaniem piosenki Marka Grechuty „Niepewność”. Uczniowie pod opieką pani Teresy Szczepańskiej wywalczyli trzecie miejsce.

Wysoki poziom zaprezentowali także uczniowie „Czarnieckiego” i „Staszica” przedstawiając fragmenty epopei narodowej oraz balladę  „Romantyczność”.

Grupa ZSP Nr 2 pod opieką pani Katarzyny  Knap – Raczyńskiej popisała się talentem recytatorskim uzyskując I miejsce, z kolei Justyna Słoma – uczennica ZSP Nr 3 urzekła widzów zmysłowym tańcem, oddając w ten sposób uczucia i emocje bohaterki utworu Adama Mickiewicza. Pani Aneta Standerska  mogła być dumna ze swoich podopiecznych, a w szczególności z Justyny Słomy i Krzysztofa Bernata, którzy wywalczyli nagrody za  najlepszą rolę żeńską i męką.

W konkursie plastycznym pomysłowość  młodzieży i różnorodne techniki tworzenia plakatu promującego dowolny utwór romantyczny i jego autora sprawiły, że komisja konkursowa miała spore trudności w podjęciu jednogłośnej decyzji.

W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła  Magdalena Rak - PG 2 we Włoszczowie (opiekun pani  Marzena Żelichowska), II – Krzysztof Palus –PG w Koniecznie (opiekun pani Renata Palus ) i III miejsce - Magdalena Miśtal - PG 2 we Włoszczowie (opiekun  p. Marzena Żelichowska)

Ponadto przyznano wyróżnienia dla: Marioli Sosnowskiej- PG w Koniecznie (opiekun pani Renata Palus ), Marii Borowskiej - PG 2 we Włoszczowie (opiekun  p. Marzena Żelichowska), Emilii Kowalczyk – PG w Olesznie (opiekun Pan Andrzej Kowalczyk).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych  I miejsce zajęła  Kinga Domagała – ZSP Nr 2 (opiekun pani Renata Kaczmarska), II – Aleksandra Kowalczyk – ZSP Nr 2 (opiekun pani Renata Kaczmarska) i III miejsce – Robert Dziecina – ZSP Nr 3 (opiekun pani Bogusława Koza).

Uroczystego wręczenia nagród laureatom konkursu dokonali: Sekretarz Powiatu Włoszczowskiego pan Roman Wojtalczyk, dyrektorzy ZSP Nr 2 pan  Marek Ledwoch  i pan Piotr Suliga oraz prezes SAiS ZSP 2 pan Cezary Świetlicki.

Organizatorzy podkreślają zgodnie, że na romantyzmie nie poprzestaną i w przyszłości spróbują polubić inną epokę literacką.

Krystyna Patyńska

Renata Kaczmarska

Katarzyna Knap - Raczyńska

Dyrektor ZSP Nr 2 – p. Marek Ledwoch, Sekretarz Powiatu Włoszczowskiego - p. Roman Wojtalczyk,  Zastępca Dyrektora ZSP Nr 2 - p. Piotr Suliga