baner konkursu

Las katyński jest miejscem szczególnym dla Polaków.
I o tym są artystyczne prace przygotowane na konkurs przez naszą młodzież…

Liceum Ogólnokształcące im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie po raz dziesiąty zaprosiło uczniów szkół województwa świętokrzyskiego do udziału w  konkursie „Katyń – Pamiętajmy”.  Mottem tegorocznej edycji  są słowa: „…W pamięci naszej jest Wasza żołnierska cześć i Wasza męka! …”. Zgodnie z kilkuletnią tradycją uczestnikami rywalizacji są również  uczniowie naszej szkoły.  W tym roku szkolnym grupa aż dziewięciu uczennic przygotowała konkursowe prace w kategorii plastycznej i szkoły ponadpodstawowe. Są to:

- Borowiecka Aleksandra, kl. 3 TE/TG/TOŚ; „Bo pamięć nie umiera”; obraz na płótnie farbami tempera;
- Ciułany Zuzanna, kl. 3 TR/TŻ; „Z przestrzeloną głową i ze sznurkiem na rękach”; rysunek technikami mieszanymi (cienkopis, marker);
- Kamińska Julia, kl. 3 TR/TŻ: „Pamiętajmy! Janina Lewandowska 1908-1940”; rysunek technikami mieszanymi (ołówek, pastele);
- Pigulak Julia, kl. 2 PS/SM LO; „W katyńskim lesie strzelali do nas Sowieci”; rysunek ołówkiem;
- Sobańska Wiktoria, kl. 3 PS/MAT LO: „Jeśli wy mówić przestaniecie, kamienie wołać będą”; wyklejanka & rysunek ołówkiem, mazakiem;
- Sorek Julia, kl. 3 TR/TŻ: „Jeszcze rosną drzewa, które to widziały, jeszcze ziemia pamięta smak krwi”; obraz na płótnie farbami akrylowymi;
- Ślepecka Patrycja, kl. 3 TR/TŻ; „Ostanie, co pamiętam, to huk wystrzału...”; rysunek ołówkiem;
- Śpiechowicz Karolina, kl. 2 TAK/TŻ; „A nad nami dymił mgłą katyński las”; obraz namalowany farbami plakatowymi;
- Tokarska Natalia, kl. 2 PS/SM LO; „Nie pozwólmy zapomnieć. Nie pozwólmy przekłamać. Nie pozwólmy powtórzyć”; rysunek techniką mieszaną (ołówek i pastele).

Tematyka prac nawiązuje do hasła konkursu, a przesłaniem zawartym w przygotowanych rysunkach, obrazach, kolażu było ukazanie patriotyzmu i poświęcenia za wolność Ojczyzny polskich żołnierzy,  inteligencji oraz ich męczeństwa i  śmierci w 1940 roku.

- Dziewczyny się postarały. Prace są pomysłowe, bardzo ciekawe i  sugestywne. Dużym atutem jest staranność wykonania. Jednym słowem robią wrażenie. Życzymy powodzenia! – podkreśla opiekun konkursu Lidia Jurek.

X WOJEWÓDZKI KONKURS „KATYŃ – PAMIĘTAJMY” – Liceum Ogólnokształcące im. św. Urszuli Ledóchowskiej (klimontow.pl)

Informacja: Lidia Jurek