Astrofizyka - Obóz Naukowy Politechniki Warszawskiej Cykl    spotkań   online    na   żywo z     astronomami to nowa propozycja od   Polskiego                        Towarzystwa   Astronomicznego (   PTA)   na     czas   aktualnej    sytuacji      w          Polsce   związanej  z koronawirusem    SARS-   CoV-2 i pandemią choroby  COVID-19.

 

 

 alt

Ikoniczne foto Marsa wykonane w 1999 r. W centralnym miejscu fotografii znajduje się obszar, na który wylądowała sonda kosmiczna Pathfinder

/ Fot. Steve Lee; University of Colorado, Jim Bell; Cornell University,
Mike Wolff; Space Science Institute NASA

Genialne pomysły, które zmieniły świat - Teleskop - PDF Free Download https://www.crazynauka.pl/najlepsze-zdjecia-z-teleskopu-hubble/

 

Cykl spotkań online na żywo z astronomami to nowa propozycja od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) na czas aktualnej sytuacji w Polsce związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19.

Naukowcy będą prezentować ciekawe zagadnienia z badań kosmosu oraz odpowiedzą na pytania internautów.

Zachęcamy: #zostańwdomu i dowiedz się więcej o Wszechświecie.

Pierwsze tego typu wirtualne spotkanie odbyło się 02.04.2020 r. Tematem była tajemnicza ciemna energia i przyspieszanie tempa ekspansji Wszechświata.

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka czerwona    Adres spotkań to:    www.youtube.com/AstronariumPL.

„W pierwszym spotkaniu wzięło udział łącznie około 4 tysiące osób. Otrzymaliśmy mnóstwo pytań – ponad dwieście. Ze względów czasowych udało się odpowiedzieć jedynie na wybrane najciekawsze z nich. Zachęcamy do udziału w kolejnych prezentacjach”  - komentuje pomysłodawca cyklu, dr hab. Wojciech Hellwing, profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (CFT PAN). Astronom poprowadził pierwszą z prelekcji i zapowiada już kolejny internetowy wykład.

Oto plan kwietniowych spotkań typu „live stream”:

  • 14.04 – „Fale grawitacyjne”, dr hab. Michał Bejger
  • 16.04 – „Kosmiczne badania Słońca i jego aktywności”, dr hab. Arkadiusz Berlicki
  • 21.04 – „Ciemność widzę, widzę ciemność! Czyli o ciemnej materii opowieść”, dr hab. Wojciech Hellwing

Spotkania będą się rozpoczynać o godzinie 18:00, szczegóły mogą ulec zmianie.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przewidziało też nagrody dla internautów biorących udział w spotkaniach z cyklu „Astronomia w Twoim domu”. Autorzy najciekawszych pytań otrzymają drobne upominki w formie ciekawych książek lub gadżetów popularnonaukowego czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Akcja jest prowadzona przy wsparciu ze strony „Astronarium” – cyklu popularnonaukowych programów astronomicznych oraz „Uranii” – polskiego czasopisma i portalu o kosmosie.

Transmisje są prowadzone na kanale Astronarium w serwisie YouTube (www.youtube.com/AstronariumPL).

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Jest towarzystwem naukowym, a dodatkowo prowadzi różne projekty popularyzujące astronomię w społeczeństwie.

  Znalezione obrazy dla zapytania strzałka czerwona  Szczegółowe informacje: https://www.pta.edu.pl/prasa/pta2005

 

 

 

 

Źródło: KO w KIelcach
Redakcja: Lidia Jurek