alt Miliony    mogą      obejrzeć        Całun Turyński.        Transmisja           będzie   prowadzona na cały świat   z   kaplicy   Katedry     św.   Jana  Chrzciciela,    w   której    złożone jest   płótno  o   godz.   17:00...

 

 

 

alt

 

Całun Turyński o wymiarach 437x113x112,5 cm przechowywany jest w Kaplicy Całunu Turyńskiego w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie.

Nowe badania potwierdzają autentyczność Całunu Turyńskiego. Badacze mają „absolutną prawdziwość” śladów krwi na Całunie. Włoscy naukowcy potwierdzili, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”.
Określili też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie.

Styczeń 2019 r.; włoski dziennik La Stampa opublikował najważniejsze wnioski z wieloletnich badań, które wkrótce potem zostały w całości zaprezentowane i omówione. Pisały o nich szeroko światowe media.

Całun Turyński - relikwia KK...

Od lat jest przedmiotem badań i analiz, dokonywanych także przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii w celu ustalenia daty pochodzenia płótna i jego przeznaczenia.

– To płótno świadczy o dwóch tysiącach lat, o przebiegu męki, o śmierci i o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ma 4,30 m długości i 1,10 m szerokości. Według wszelkiego prawdopodobieństwa właśnie w ten całun owinięte było martwe ciało Jezusa – mówił na antenie Polskiego Radia ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

Jak dodał biblista - Całun Turyński był wielokrotnie badany przez naukowców. Analiza materiału wykazała Chrostowski są autentyczną krwią osoby poddanej torturom.

Metropolita Turynu wskazuje na znaczenie dnia, w którym na prośbę tysięcy ludzi z całego świata odbędzie się to niezwykłe czuwanie.

Całun nie mówi nam jedynie o Wielkim Piątku, ale i o Wielkiej Sobocie, ponieważ jest to dzień, w którym Kościół w ciszy czuwa przy grobie Jezusa, czekając na Zmartwychwstanie. Będzie o wymowne preludium Wigilii Paschalnej – zauważa abp Cesare Nosiglia przypominając, że czuwanie rozpocznie się o godz. 17.00.

- ,,Całun mówi nam nie tylko śmierci, ale i o Zmartwychwstaniu. To nie jest adorowanie jedynie zamkniętych śmiercią oczu Jezusa, ponieważ, jak mówił Papież Franciszek, nie tylko my patrzymy na oblicze z Całunu, ale i ono patrzy na nas i mówi: zaufaj Mi, nie trać nadziei, uwierz w siłę Mojej miłości, służ i kochaj – mówi papieskiej rozgłośni abp Nosiglia.

O zorganizowanie tej modlitwy prosiły mnie tysiące ludzi pragnących właśnie w tym trudnym czasie zarazy wpatrywać się w oblicze z Całunu. Będziemy przede wszystkim dziękować Bogu za wielki dar, jakim jest dla nas Jezus, a zarazem wzywać Jego pomocy i wsparcia w tej tragicznej sytuacji – mówi abp Nosiglia.

Abp Nosiglia poinformował, że wielkosobotnie czuwanie przed Całunem złoży się z dwóch części. 

Pierwszą będzie modlitwa i kontemplacja, ponieważ, jak mówi turyński metropolita, ludzie mówili mu, że przede wszystkim chcą się modlić.


W drugiej części wybrzmią świadectwa ludzi szczególnie doświadczających w tym czasie Męki Pana, na różny sposób cierpiących z powodu koronawirusa. Głos zabiorą też lekarze, pielęgniarki, rodziny, młodzi i kapłani, którzy w czasie pandemii dodają innym siły i przywracają nadzieję.

Abp Nosiglia podkreśla, że - tych świadectw solidarności i miłosierdzia napływa naprawdę bardzo wiele i są one niezwykle poruszające.

Metropolita Turynu wskazuje zarazem, że wielkosobotniej inicjatywy nie należy nazywać ,,nadzwyczajnym wystawieniem”, tylko „wyjątkowo bliskim spojrzeniem” na oblicze z Całunu. Ma ono związek z obecną pandemią koronawirusa.

Nawet w czasie wystawienia od tego świętego płótna dzieli nas zawsze pewna odległość, teraz będziemy mogli zobaczyć je naprawdę z bliska – podkreśla abp Nosiglia zachęcając do włączenia się we wspólne czuwanie uczniów oczekujących na Zmartwychwstanie.

/ oprac na podstawie deon.pl, tvpinfo.pl; J13.01.2019, MSIES, DMIR, KOAL 11.04.2020,

 

10.04.2020 r., Wielki Piątek,  Droga Krzyżowa z Bazyliki Św. Piotra w Watykanie, jakiej nigdy nie było...

 https://www.tvp.info/47522531/droga-krzyzowa-w-watykanie-z-udzialem-wiezniow-i-lekarzy-wideo

 

 

 Andrea Bocelli na koncercie w Mediolanie - 2020 r.

 / Foto za Onet.pl

 

12.04.2020 r. Koncert w czasie pandemii koronawirusa nazwany ,,Głosem Boga" w pustej gotyckiej katedrze...

 

Andrea Bocelli, specjalnie na Wielkanoc dał koncert w pustej katedrze. Słynny muzyk i światowej sławy tenor wystąpił w Katedrze Narodzin św. Marii w Mediolanie. Koncert był transmitowany na żywo w serwisie YouTube. Transmisja niezwykłego świątecznego koncertu z Mediolanu rozpoczęła się o godz. 19. Andrea Bocelli za swój występ nie pobiera żadnego wynagrodzenia.

 

Redakcja: Lidia Jurek